| RappK a întrebat:

In propozitia:"Ai mei si cu ai tai ii bat pe ai nostri","nostri" e corect scris cu un " i" sau doi?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cuvantul "nostri" nu se scrie NICIODATA cu 2i.

24 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Invata poezia: " Cat oi fi si oi trai, Nostri, vostri scriu c-un i" si nu mai uiti!

| Cσσкiє a răspuns:

E corect scris cu un singur "i".

| Cσσкiє a răspuns:

Nu e vorba de voturi, e vorba de gramatică! Cu un singur "i" e corect! Crede-i pe cei mai buni.
Dmonik, unde eşti?

| rosto a răspuns:

Nostri cu un i este corect. pluralul de la nostru este nostri, ca si... un tigru, doi tigri de exemplu, albastru -albastri

| rosto a răspuns:

În cele mai multe cazuri, forma de plural articulat a substantivelor masculine se formează prin adăugarea literei i la forma nearticulată. Substantivele care au doi i la plural (copii, ulii, vizitii) capătă trei i în forma articulată (copiii, uliii, vizitiii), iar substantivele care au un singur i la plural (oameni, cobai) capătă doi i în forma articulată (oamenii, cobaii).

sursa: http://dexonline.ro/ghid-exprimare
crede-ma ca e cu un i;)

LE: si in niciun caz nu se pune virgula acolo unde zice fata care a dat primul raspuns. intre subiect si predicat NU SE PUNE NICIODATA virgula :)

| simf a răspuns:

Cu unul singur

| foxi a răspuns:

Corect un i!

| Adredemesconf a răspuns:

E cu un singur i!

| alexutsuuu a răspuns:

Da, e foarte corect scris.(nostri cu un singur i)

| zapacel a răspuns:

2 de i

| Daiana_1737 a răspuns:

E corect asa, cu un singur i

| eul a răspuns:

Corect este cu un singur i

| Ram_6376 a răspuns:

Un singur i e suficient...

| RappK explică:

tot nu m`am lamuritlaughing...deci sa votam:cine e pentru un i si cine e pentru doi? numaram voturile si stabilimhappy

| RappK explică:

Ok...deci stiam eu ca este corect cu un i...big grin acum cateva zile m`am contrazis cu cineva pe tema asta.si m`a indus in eroarelaughingincat am fost fortata sa va cer parerea.Multumesc:*

| RappK explică:

Marionel ...prea are faza cu tipa care s`a masturbatlaughingstraight face

| Klarah a răspuns:

Eu zic ca este corect :]. De obicei la noi, la ora de romana, scria un copil la tabla: " Ai nostri...", iar doamna ne zicea ca nu este bine si sa se scriem asa: "Ai nostri...". Deci eu zic ca este corect cum ai zis tu, cu un singur "i" ^_^;]]

| ×3 Kate ×3 a răspuns:

"Ai mei si cu ai tai ii bat pe ai nostri","nostri" se scrie cu doi de i.pronuntsa un pik.si vezi cum suna cu un i sh apoi cum suna cu 2winking

| maru_5127 a răspuns:

Cu 2winking funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un singur i.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte corect! asa se scrie, cu un singur "i"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "nostri"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@RappK, nu e cazul sa intervin si eu, dar zic sa nu supui la vot si nici sa dai cu banul.
Numara si tu cati stupizi au cei care ti-au spus ca e corect "nostri" - cred ca robotul a perceput si corecteaza, desteptul, nu mai merge cu dublu "i". E cea mai mare aberatie! Propozitia ta e corecta!
Citeste ce au scris rosto si ardnaxur1961, ca sa nu mai spun de cei care au luat pe aici inteligent si folositor.

| mmiizzaas a răspuns:

2 si dupa "tai" vine,