| zumbalina a întrebat:

In propozitia: Pozitia este determinata.
"Este" este predicat verbal sau nominal?

4 răspunsuri:
| loveM a răspuns:

Este nominal.
Verbul "a fi" e predicat verbal atunci cand se poate inlocui cu verbele "se afla, exista, se gaseste", altfel e predicat nominal.

| Hinnata a răspuns:

"Este" este predicat verbal atunci cand are sens de a exista, a se afla :
Mama este la magazin. (se afla, exista)
Dar, este nominal atunci cand nu are aceste sensuri:
Colega este frumoasa. (evident nu are sens de a exista, a se afla)
Sper ca te-am ajutat!

| Brotacel12 a răspuns:

''Este'' se ia cu tot cu ''determinata'', adica ''este derminata'' si vine verbul copulativ ''a fi '' + numele predicativ ''determinata'' care formeaza predicatul nominal, adica da, este predicat verbal

| Ionuț_Anghel_1999 a răspuns:

Verbal