| anonim_4396 a întrebat:

In Republica Moldova profesorii au dreptul sa jigneasca, loveasca un copil?
Tin sa precizez ca acel elev s-a ras putin de un raspuns al unui elev.
Daca este interzis atunci ce risca acel profesor?

Răspuns Câştigător
| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Intre Pedeapsa Disciplinara, Scaderea cu un anumit procent din salariu si in cel mai rau caz imposibilitatea de a preda pe o perioada limitata.
Nu vreau sa sun ca un "idealist" dar violenta este inca comuna in scoli indiferent daca e Romania/Rep. Moldova.Multi adulti sunt de acord cu astfel de practici, evident nu si eu, dar daca sunteti determinat sa raportati acest lucru va asigur ca nu are voie.Important e sa faceti reclamatia fara ca profesorul respectiv sa stie, altfel isi va atrage atentia asupra copilului si vrem sa evitam acest lucru.

9 răspunsuri:
| francut a răspuns:

A ras harb, de oala sparta? Adica cum "(acel elev) s-a ras"? Stia el mai bine raspunsul?

| anonim_4396 explică (pentru francut):

Pai nu prea a ascultat la lectie si cand s-a sculat in picioare nu zicea nimic si celalat s-a ras.

| francut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar "s-a ras"? Tu nu intelegi ca nu te exprimi corect?
Presupun ca ai fost obraznic si la ora, tu "celalalt".

| anonim_4396 explică (pentru francut):

Atunci cum?

| francut a răspuns (pentru anonim_4396):

Colegul, a ras de el.
In ce clasa esti? De fapt, nu prea conteaza, inveti (si) de acasa sa vorbesti corect.

| anonim_4396 explică (pentru francut):

Chiar n-am crezut ca,, s-a ras'' e gresit.
Mersi!

| VallyB a răspuns:

In nici o tara civilizata profesorii n-au dreptul sa jigneasca, dar mai ales, să loveasca un elev. Risca sa-si piarda locul de munca, sau in cel mai bun caz multe controale si protocoale.

| anonim_4396 explică (pentru VallyB):

Tara civilizata si Rep.Moldova sunt doua lucruri diferite sa stii.

| VallyB a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi asta?