| Lovelypeaches100 a întrebat:

In scolile publice din Romania se iau ore de spaniola? Eu la scoala fac germana si engleza, cate doua ore pe saptamana, la engleza nu invat nimic pentru ca deja stiu limba, la germana nu invat nimic pentru ca este o limba foarte grea si creierul meu nu mai are capacitatea/ ambitia sa invete germana. In schimb am stat pe duolingo in ultima saptamana cate 2 ore pe zi si invatam spaniola, mi se pare o limba foarte frumoasa asadar am ambitia sa o invat (pe langa faptul ca spaniola e doua cea mai vorbita limba sau ceva de genul) si simt ca as putea sa o folosesc mai tarziu in viata. (germana oricum, are unspe mii de cuvinte si vorbitorii limbii au un accent ciudat si oricum nu intelegem nimic, practic e doar o limba grea si nu am niciun chef sa o invat, o fac din clasa a 5a, acum sunt a 9a, va spun ca, daca ma duc in Germania, nu pot sa cer o paine) deci putem opta pentru ore de spaniola in scoli? Chiar daca nu in loc de engleza si germana, ci doar in loc de germana.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Eventual poate in unele licee dar nu la toate si de obicei iti spune de la inceput daca au. Poti face spaniola la facultate daca o sa iti placa si atunci asa mult

| NLS a răspuns:

Germana nu e cu mult mai grea decat engleza.
Gramatica e mai grea, si ma refer in special la declinarea adjectivelor (si totdata a pronumelor adjectivale) insa in rest necesita doar niste vointa si exercitiu.

Ai incercat macar sa urmaresti niste continut in limba germana?
Spun asta in ideea ca nu aveti un profesor cu metode didactice foarte stralucite la scoala.

Ti-as recomanda vreo 3 canale de YouTube nemtesti,
Lingster
Lingoni
FrölichDeutsch

insa daca esti incepatoare, e mai bine sa te ancorezi putin de romana:
https://www.youtube.com/channel/UCqIuTznxrleeBzRgzB1Ow2w/videos

https://www.youtube.com/channel/UCXAtWNS4spt0wnlrtQbe6fA/videos

Sunt de acord ca spaniola e mai usoara, si semana mai mult cu romana, insa, repet: germana nu e chiar atat de grea.
Devine grea daca pleci de la inceput cu premiza ca nu-ti place, insa daca ii dai o sansa si incepi sa inveti cuvinte, apoi niste notiuni de gramatica, o sa vezi ca incepi sa prinzi.

Grele (pentru noi cel putin) sunt limbile care folosesc un cu totul alt alfabet: chineza, greaca, rusa, etc

PS: indiferent ce limba inveti, DACA doresti sa ii poti invata gramatica, trebuie sa stapanesti peste medie grmatica propriei limbi.

PS2: cred cu tarie ca Germania iti poate oferi mai multe oportunitati decat ti-ar putea oferi Spania in urmatoarele 10 vieti.
De aceea locuiesc din 2013 in Germania.

| Yuoia a răspuns:

Engleza este o limba germanica (cum romana este o limba latina). Tu sustii ca stii engleza dar germana ti se pare foarte grea. E o contradictie aici.
Si, daca inveti spaniola, mergand in Germania vei putea cere o paine? Sau te vei intelege cu nemtii? Nu cred.

| Lovelypeaches100 explică (pentru Yuoia):

De ce as merge in Germania, nu am niciun motiv, pe de alta parte, chiar as locui in Spania. Cu referire la ce ai spus, ca "sustin ca stiu engleza dar germana mi se pare grea e contradictie" daca tu stii romana stii si franceza si spaniola si portugheza si italiana? Sa presupun ca stii engleza, asta inseamna ca automat stii si germana si olandeza? Nu cred. Ba chiar germana este una dintre cele mai grele limbi.