Întrebare recomandată | Andreea1095 a întrebat:

In vara am licenta(pe turism). Inca nu m-am apucat de ea dar am de gand sa fac asta imediat ce termin cu sesiunea.Toata lumea ma sperie spunand ca e greu sa sustii lucrarea in fata comisiei.E chiar atat de rau pe cat se spune?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este greu deloc, atata vreme cat esti bine pregatita.
Examenele se dau unrori si in fata comisiei, asa ca, nu vad nimici de speriat, fata vde oricare alt examen.
Cei care iti spun asta, uramaresc sa te intimideze sa renunti la examen, probabil din invidie, pentru ca esti capabila sa termini si o licenta, ceea ce, un prieten adevarat nu ar face, dimpotriva, te-ar sustine cu multa bucurie!
Nimic nu se primeste pe gratis pe lumea asta!
Daca esti ambitioasa si vrei sa dai licenta acum, cand materia este proaspata in capusorul tau, fa-o! Fara retinere si fara sa asculti la gura invidiosilor.
Daca pierzi acum ocazia, la anul va trebuii sa pui mana sa recapitulezi toata materia, iar sansele se iei licenta se vor diminua cu 40-50%.
Eu spun sa te duci cu sufletul deschis la examen si....SUCCES!
Inca un sfat pentru un viitor de succes: evita sa mai accepti sfaturi de la oameni pesimisti sau negativisti, pe langa faptul ca-ti transfera toata energia lor negativa, te trag in jos spe nefericire, nereusite si necazuri.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucrarea este conceputa, dezvoltata si scrisa de tine (tu esti autorul, nu Copy Paste), atunci nu trebuie sa ai emotii!
Deoarece o asemenea lucrare necesita conceperea, formularea, mai multe reformulari, corecturi si adaugiri adaugiri, etc. pana la forma finala, vei cunoaste intreaga lucrare, amanunti, chiar daca nu vreit.

Iar in acest caz nu exista sa te poata intreba orice din lucrare, la care sa nu stii raspunsul corect.

| Donsavas a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iei in seama astfel de pareri. Ei spun asta facand referire la ei si la cunostintele pe care stiu prea bine ca nu le au cand vine vorba de acest domeniu. Pentru ei ar fi greu,avand in vedere ca nu sunt pregatiti si nu stiu ce se invata si cat se invata in facultate,neavand cursurile si experienta pe care ai acumulat-o tu pana astazi. Pentru tine, daca ai invatat in acesti ani, va fi cat se poate de usor. Singurul lucru care te-ar putea impiedica este stresul pe care ti-l provoci singura, luand in seama partea negativa legata de subiectul asta, ce va fi mereu in ''floare'' cand vine vorba de oameni care nu stiu de fiecare data despre ce e vorba si nu au incredere in ei. Succes la examen! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Licenta la facultate este foarte importanta la fel si lucrarea licentei, ca sa sustii lucrarea fara emotii si toate cele, chiar daca ti-o face cineva, important este sa cunosti multe pagini din ea, sa o citesti macar de 2-3 ori bine, sa intelegi despre ce este vorba in ea, sa prezinti niste fraze din ea, frumos structurate si bine punctate ca sa impresionezi intr-un anume fel juriul, pentru ca altfel, daca te balbai si stai 3 ore ca sa citesti lucrarea sanse prea mari ca sa o iei, o iei dar cu nota mica si nu cred ca vrei asta. Chiar daca tu vei turui din gura, pentru ca, comisia uneori mai si vorbesc intre ei, tu sa fii pregatita.

| Farcas_Paul_1990 a răspuns:

Si eu mi-am dat atestatu din turism in fata comisiei si a fost bine.Depinde de ''juriu''