| paul950413 a întrebat:

Într-un circuit simplu, voltmetrul montat la bornele bateriei indică 9V dacă circuitul e deschis şi 8, 95V dacă circuitul e închis
I. Tensiunea electromotoare a bateriei este 9V sau 8, 95V?
II. Căderea de tensiune pe baterie (u) este: A) 9V; B)8, 95V; C) 17, 95V, D)0, 05V?
Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Danasilvia a răspuns:

Cand circuitul este deschis: e(mare) = u(mare) => e(mare)= 9

cand circuitul este inchis e(mare) = u(mare) + u(mic) => u(mic) = e(mare) - u(mare) => u(mic)= 9 - 8, 95 = 0, 05

deci la 1. 9
2. d)0, 05

Scuze ca am scris cu mare/mic dar nu ma lasa sa scriu cu majuscule in interiorul propozitiilor...site tampit! (de aceea nu am trecut nici unitatile de masaura...sunt volti peste tot)