| anonim_4396 a întrebat:

Intre ce ani au avut loc primul si al doilea razboi mondial"?

Răspuns Câştigător
| IngridGenDăăăă a răspuns:

Primul: 1914-1918 si al doilea: 1939-1945. Funda?happy

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnule, nu înţeleg de ce nu cauţi răspunsuri pe google şi pe wikipedia.
Pentru ambele subiecte sînt kilometri întregi de material documentar.
De ce nu ai ambiţia să încerci a rezolva şi singur asemenea gen de probleme? Eşti un fel de campion la întrebări. Pînă cînd crezi că vei avea şansa să fii mereu aşa ajutat. Măcar, dacă ţi-ar folosi aceste răspunsuri şi le-ai arhiva undeva, pentru ca, din cînd în cînd, să mai treci prin ele şi să faci un fel de repetiţie.
Repetiţia este mama învăţăturii.

| IMC90 a răspuns:

Primul: 1914-1918. La al II-lea sunt multe controverse. Data la care cel de-al Doilea Război Mondial a izbucnit este o problemă încă dezbătută. Istoricii nu au căzut de acord asupra nici unei date semnificative. Cel mai adesea, este menționată data de 1 septembrie 1939, dată care marchează invadarea Poloniei de către Germania, ceea ce a dus la declarațiile de război ale Franței și Angliei două zile mai târziu. Alte date luate în calcul sunt 7 iulie 1937, (invazia japoneză în China, care a fost începutul celui de-al doilea război chino-japonez), sau intrarea armatelor lui Hitler în Praga în martie 1939. Există istorici care consideră că invazia italiană în Etiopia (al doilea război italo-abisinian), din 1935-1936 este adevăratul început al celui de-al Doilea Război Mondial. Se merge chiar mai departe, data de 18 septembrie 1931, (așa numitul Incident manciurian), fiind considerată de unii istorici data de început a războiului. Al-II-lea razboi s-a incheiat la a 15 august 1945, odata cu capitularea Japoniei.

| bogdan1004 a răspuns (pentru IMC90):

Da pe 1 septembrie s-au facut deja miscari ale lui Hitler de a ataca Polonia mi se pare

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Primul razboi mondial 1914 - 1918
Al doilea razboi mondial 1939 - 1945
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi placuta!

| mafialuialinus a răspuns:

Primul razboi a fost intre ani 1914-1918 si al doilea razboi a fost intre ani 1939-1945.

| ella2o a răspuns: