| OneReason a întrebat:

Intre ce ore este dupa-amiaza?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"După amiază" sau "după masă" este perioada din zi intre orele:
13:00-18:00 -in ziua cea mai lungă din an;
13:00-16:00 -in ziua cea mai scurtă din an.
Oricum ar fi, după amiaza trebuie să fie mai înainte de asfințitul soarelui.
"După amiaza" sau "după masă" este perioada de după masa de prânz și cină. (Masa de prânz se servește la orele 12:00 atât vara cât și iarna).

Perioada din zi de când răsare soarele și când apune putem să o desenăm cu un semicerc (jumătate de cerc). Prima jumătate este numita "dimineață", iar ce-a dea doua jumătate o putem numi "după amiază".

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

6-12 dimineata, 12-18 dupamiaza, 18-24 seara si 24-6 noapte

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai amiaza inseamna mijlocul zilei, care e ori la 12 fix ori intre 12 si 14. Intre 14 si 18-19 e dupa-amiaza pentru ca dupa începe seara.

| Sophieka a răspuns:

Eu personal stiam ca incepand cu ora 12 pana in ora 17, apoi urmand seara.
Dimineata 04 - 12; Dupa-amiaza 12-17; Seara 18 - 22; Noapte 22 - 04.

Pe internet am gasit aceasta informatie complexa care prin ajutorul intrebarii tale, mi-a imbogatit cunoasterea si voi stii de acum cand e fiecare faza a zilei / noptii in parte si cum sa formulez o salutare :
Denumire perioadă: Dimineață devreme. Interval orar: 00:01 – 05:59. Formulă salut: Bună dimineața. Formulă rămas bun: La revedere sau Noapte bună.
Denumire perioadă: Dimineață. Interval orar: 06:00 – 10:00. Formulă salut: Bună dimineața. Formulă rămas bun: La revedere.
Denumire perioadă: Zi. Interval orar: 10:00 – 12:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere.
Denumire perioadă: Amiază. Oră: 12:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere.
Denumire perioadă: După-amiază. Interval orar: 12:00 – 14:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere.
Denumire perioadă: Zi. Interval orar: 14:00 – 18:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere.
Denumire perioadă: Seară. Interval orar: 18:00 – 20:00. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Bună seara sau La revedere.
Denumire perioadă: Noapte. Interval orar: 20:00 – 23:59. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Bună seara, Noapte Bună sau La revedere.
Denumire perioadă: Miezul nopții. Oră: 00:00. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Noapte Bună sau La revedere.

| Alverto a răspuns:

De la 12:00 până când la 16-17:00, fiindcă depinde de sezon fiindcă se întunecă mai repede sau mai greu