| anonim_4396 a întrebat:

Intre un liceu cu profil economic si unul cu mate-info care ofera mai multe avantaje?
Daca as decide sa urmez o facultate de inginerie dupa un liceu cu profil economic as fi in urma la mate? (mult?)
Dar despre studii in strainatate? Pentru ca am auzit (din alte raspunsuri) ca doar nota de la bac conteaza, nu si profilul.
( Ceea ce ar fi ciudat, pentru ca nota 10 la filo si apoi o facultate de economie nu suna bine >.< dar e posibil? )

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Un liceu din filiera teoretica si profilul real cu specializarea matematica -informatica intrece toate celelalte profiluri si specializari!
2.Intr-o facultate tehnica, de inginerie, ai nevoie de cunostinte de matematica cu nivel de mate-info(M1). La un liceu tehnologic cu profil economic nivelul cunostintelor de matematica este mai scazut (M2)--- la unul teoretic, profilul uman si specializarea filologie, matematica, ca disciplina de studiu, dispare din programa ultimelor doua clase de liceu!
3.La unele conteaza ( de exemplu la unele din Scotia), la altele nu! Fiecare facultate are propriile sale criterii de selectie.
4. Este posibil doar pentru cei care sunt capabili sa recupereaze matematica din ultimii doi ani de liceu tehnologic.

| erdest a răspuns:

La economic, cand este sa dai BAC-ul vei avea atatea cunostinte la matematica cat au si cei de la stiintele naturii, nu vei fi foarte in spate.

Daca termini economic vei stii multa, multa fizica. La mate-info se pune si acolo accent pe fizica, dar nu ca la economic. Dar la economic in afara de Fizica nu stiu ce ai mai putea face, bio chimie nu sunt in masura prea mare, module stiu ca faci...
E mai avantajos mate-info, dar nu cu mult.

| delightful a răspuns:

Buna. Depinde ce vrei sa faci pe viitor. Daca vrei sa urmezi inginerie, cred ca mate-info desi nu mi se pare o mare diferenta intre ele. Insa, pe langa materia din liceu va trebui sa inveti probabil in plus, mai ales daca ai admitere. Nu toate facultatile au inscrieri pe baza de dosar. Despre studiile in strainatate, aceeasi chestie; trebuie sa inveti ceea ce ti se cere, acolo chiar se da admitere.
Ar fi ciudat sa te duci de la filo la o facultate de economie. Ai intra daca ar fi pe baza de dosar, sa zicem. Dar dupa? Materia va fi una total necunoscuta tie? Cum te vei descurca mai departe? Cum vrei intelege lucrurile predate in timpul facultatii daca nu ai o baza, care probabil se contureaza in liceu?