| Blue17 a întrebat:

Intrebare: ce impresii de lectura v-a dat romanul "Maitreyi" de Mircea Eliade? Cel mai bun raspuns primeste fundita!happy

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Mie mi s-a parut ca e un text cu adevarat exotic mai ales pentru spatiul romanesc, in care a aparut, nu atat prin exprimare, cat prin impletirea temei iubirii cu tema cunoasterii(culturii indiene).De multe ori in timpul citirii m-a tinut cu sufletul la gura, insa despartirea dintre Maitreyi si Allan mi s-a parut previzibila.Mi-a placut mult cum se exprima Eliade cand vorbea despre Maitreyi, poate si pentru ca am trait recent printr-o experienta asemanatoare(bine, nu atat de departe a ajuns).In rest e un roman ce merita citit, si Mircea Eliade e autorul meu roman preferat.Tie ti-a placut romanul?

4 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

E printre cele mai bune romane ale literaturii romanesti, clar.

| roxxy96 a răspuns:

Am citit de 2 ori MAitreyi si o sa o mai citesc o data in vacanta asata pentru scoala.E cel mai tare roman pe care l-am citit vreodata.Mi se pare foarte interesant si imi place ca are asa un final diferit de celalalte romane.Il recomand cu cea mai mare placere!

| SirAnarchyOSD a răspuns:

N-a fost cine stie ce... Mai mult plictisitoare.

| Catalin_Cata_1995 a răspuns:

Care ma puteti ajuta si pe mine sa raspund la intrebariile acestea. mi se par foarte aiurea, si de prisos.

1.Dc se inbolnaveste Allan si unde locuieste in timpul condescentei?
2.Care crede Allan ca sunt intentiile gazdei sale?
3.Care este conceptia diferita despre iubirea atat a lui Allan cat si a Maitreyi?
4.Cine tradeaza iubirea lor si ce se intampla dupa?
5.Care era gestul fizic prin care isi manifesta afectiunea si respectul 2 indieni?
6.Ce se intampla cu Allan dupa descoperirea iubiri lui?