| Haha342 a întrebat:

Întrebare pentru cei de la facultatea de Litere.

Daca vreau sa merg pe un profil de o limba straina (orice limba) trebuie sa stiu deja acea limba? Sau ma invata acolo?

4 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

A doua limba,da.
De exemplu: engleza-portugheza sau engleza-araba,te invata portugheza,araba,dar,repede, foarte repede... daca nu ai habar dinainte, esti practic mort.
Pentru ca ai cateva ore in care ti se preda alfabet, etc, etc si apoi ai alte cursuri despre civilizatie (exemplu) unde iti spune in limba respectiva informatii... daca nu stii...iar, esti mortlaughing
nu e ca la clasa-ntai cand ai 1 an sa inveti alfabetul si sa legi cuvinte, clasa doua, propozitii...nu,treci repede prin ele, ori inveti mult acasa, ori nu te mai duci pentru ca nu poti tine pasul in general cu examenele sau cu colegii bilingvilaughing

| Alice200000 a răspuns (pentru ibaal):

Lol, si daca alege romană-coreeana? Tot trebuie sa știe engleză sau alta,, comuna"?

Nici eu nu prea am inteles cum sta treaba cand alegi ca profil o limba,, rară" nepredarea in școala si apoi romană. Chiar e obligatoriu sa dai examen la engleză (sau ce ai facut in liceu ca sa poti intra)

| ibaal a răspuns (pentru Alice200000):

Poate fi romana-x,romana-y.
Dar,numai a doua limba se ia de la "zero".
Asa cum ti-am explicat. Depinde de universitati. Sunt de obicei romana-x,romana-y,dar,cele mai comune engleza-x,y,z.
Daca e engleza-turca,de exemplu,dai examen la engleza!
Si in facultate ai predare in engleza,cursuri seminarii in engleza,turca se face de la inceput ca a doua limba, dar, la modul explicat anterior. Nu sta nimeni cu tine sa o iei incetisor. Imediat trece de alfabet, etc, etc. Si in paralel cu asta sa zic ca ai cursuri de civilizatie sau mai stiu eu...acolo deja trebuie sa stii, ca nu au timp de tine sa citesti pe litere denumiri sau alte chestii care evident tin de turci laughingsunt in turcalaughing

| bvzmsam a răspuns:

Trebuie sa cunosti deja acea limba. Am o cunostinta care a mers la romana-greaca (cred) si pe perioada liceului a studiat greaca la meditatii. Bunica ei era grecoaica.