| Chriss203 a întrebat:

*întrebare pentru studenți sau persoane care cunosc regulamentele facultăților*
Salut! Toamna aceasta încep facultatea. Sunt la buget. Știu că statul finanțează doar un program de studiu la buget (unul pentru licență, unul pentru master, altul pentru doctorat...). După primul an intenționez să renunț la această facultate pentru a mă înscrie la Medicină. Am ales să fac un an la o facultate de profil apropiat de medicină pentru a rămâne la curent cu materia, dar și pentru a intra în sfera termenilor medicali etc. Dacă aplic la medicină și intru, primul an îl fac la taxă obligatoriu (pentru că primul an la prima facultate ar fi făcut la buget...). Întrebarea mea este: pot trece la buget din anul al doilea la Medicină? Statul finanțează doar un program de studiu, dar practic, nu îl termin. Și presupun că nu finanțează integral. Vreau să spun că după anul I (pe care l-aș fi făcut la buget), ca să rămân la buget, ar trebui să am o medie destul de mare - deci statul nu acoperă practic TOT programul, întrucât pot ajunge și la taxă. Știu că acest fapt este stabilit de fiecare centru universitar în parte. Știe cineva dacă e posibil să mă mut la buget din anul al doilea de la Medicină?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

"Statul finanțează doar un program de studiu, dar, practic, nu îl termin." gresit, statul finanteaza semestre integral, nu ani universitari, insa cat timp nu ai terminat deja un ciclu de studii.

Legat de repartizarile la taxa/buget, faculta decide daca reface listele semestrial sau anual. Acum ca tu poti pica la taxa este adevarat, dar nu se coreleaza neaparat cu ce ziceai ca statul finanteaza un program de studiu. Statul finanteaza locurile in facultate, locuri pe care studentii le ocupa ierarhic, si nu finanteaza studentii in sine.

Nu pricep concret: te astepti sa intri la medicina in anul 2 cand tu ai facut anul 1 la alta faculta? Nu exista asa ceva, renunti la faculta x ca sa dai la y, bun, dar la y vei incepe de la 0.

Bun, in lumina a ce am spus mai sus, clarific intrebarea asta: "Știe cineva dacă e posibil să mă mut la buget din anul al doilea de la Medicină?". Nu exista asa ceva. Vei candida anul viitor la examenul de admitere si vei ocupa un loc in ierarhie in functie de rezultatele examenului. Deci pe langa ca nu te poti "muta", nu ai nici garantia ca intri la buget.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Revin cu o clarificare: mi-a confirmat cineva ca nu exista atat de multe cazuri de mutari intre facultatati si universitati, ci maxim ti se echivaleaza cateva materii din cadrul curriculei ciclului de studiu. Deci daca vrei la medicina anul viitor, va trebui sa dai admiterea. Ca mutari se fac numai pe aceeasi specializare, deci daca voiai sa te muti, ar fi trebuit sa faci medicina in alta parte in prima instanta; si mai e o conditie: la facultatea la care vrei sa te muti trebuie sa existe locuri libere.

| Chriss203 explică (pentru LPCTSTR):

Da. Voi începe de la 0. Am uitat să menționez că facultatea pe care o voi incepe acum este doar ca să nu stau un an degeaba. Voiam să spun că voi da la anul la medicină, iar primul an îl voi face la taxă. Abia după primul an mă interesa să știu dacă sunt eligibil pentru buget. Scuze!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa primul an la taxa poti trece in anul II pe loc bugetat, bineinteles daca media ta anuala te va clasa in numarul locurilor bugetate.

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Da, da, eu știu că poți. Să zicem că faci un singur semestru la buget, nu un an. Dacă te înscrii la altă facultate vei fi obligat să plătești un singur semestru și apoi te poți muta la buget dacă media te ajută. Cel puțin la universitatea la care am învățat eu se putea face acest lucru dacă te mutai de la o facultate la alta.