| Stefanulll a întrebat:

Întrebare rapidă stie cineva cum se calculeaza media de la sfârșitul semestrului școlar? Se aduna toate notele in una sau nu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la fiecare materie se calculeaza adunand notele la materia respectiva si impartind rezultatul la numarul de note. Media rezultata din calcul, daca este fractionara, se rotunjeste la intreg, cu pana la 0, 50 de puncte in favoarea elevului.
Media generala semestriala se calculeaza impartind suma mediilor la toate materiile la numarul de materii.