| sqrt a întrebat:

Intru in clasa a 10 si as dori si eu sa stiu ce carti trebuie sa citesc pentru scoala. sunt la profil mate -info.Inca nu mi sau dat manualele si nu stiu ce carti trebuie sa citesc la limba si literatura romana.

Răspuns Câştigător
| Inaemma a răspuns:

"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"
"Engima Otiliei"
"Morometii"
"Ion"
Nu imi mai amintesc exact.
Si eu tot la mate-info sunt am trecut a XI happywinking

7 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna!
Eu acum am terminat cls a 10 a si am facut la romana:
Ion Creanga-Povestea lui Harap-Alb
M Sadoveanu- din vol. Hanul Ancutei -Fantana dintre plopi (alti profesori au facut din acelasi volul Cealalta Ancuta)
Mircea Eliade-La tiganci
L. Rebreanu-Ion
G.Calinescu-Enigma Otiliei
C.Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Marin Preda-Morometii (vol 1 si 2)
Apoi am mai facut poezia...cum ar fi :
Leoiaica tanara,iubirea-Nichita Stanescu
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii-L. Blaga
Flori de mucigai-T. Arghezi
Din ceas, dedus.-Ion Barbu
Dorinta-Eminescu
pe astea nu cred ca trebuie sa le citesti, ci doar cartile mai lungi pentru ca in timpul anului nu vei avea timp.
In programa de cls 10 mai era si un capitol care se referea la dramaturgie si aici studiam :
O scrisoare pierduta-I.L.Caragiale
Cantareata Cheala-E.Ionescu
Iona-M.Sorescu
Jocul ielelor-C.Petrescu,insa nu am mai apucat sa le studiem pe acestea.
Eu sunt la stiinte ale naturii...nu cred ca e mare diferenta,adica vei face aceleasi romane, nuvele insa mai pe scurt, nu se va pune prea mult accent pentru ca esti la real.Numai bine!

| Eღilia62 a răspuns:

Pai profesoara trebuia sa va spuna ce sa cititi. Oricum si eu am terminat a 9 a dar la stiinte ale naturiii si am de citit:
Hanul Ancutei-Sadoveanu
Sarmanul Dionis-Eminescu
Moara cu noroc-Slavici
O faclia de Paste-Cragiale
Al lapusneanu(nuvela istorica)
Ion-L.Rebreanu
Patul lui Procust-C.Petrescu
Enigma Otiliei-G.Calinescu
Morometii-M.Preda

| Pure.Sunshine a răspuns:

Depinde de editura de la care vei avea manualul.
la editura art e bibliografia aici: http://www.filme.u7.ro/if-only.html

| Kittynika a răspuns:

O sa vezi cand mergi la scoala ce trebuiehappy

Răspuns utilizator avertizat
| RrOoXx a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Ion, Eminescu, Bacovia

| cosmin23a a răspuns:

Ion, Moara cu noroc, Hanu Ancutei, Maitreyi, Suflete tari, O scrisoare pierduta