| iamprettybored a întrebat:

Ipotetic vorbind, ce se întâmplă dacă un absolvent de liceu nu se poate prezenta la bac din motive serioase de sănătate, dar de scurta durata? (gen, și-a spart capul și trebuie să stea o săptămână în spital). Poate face cerere cu adeverință medicala să dea proba ca să aibă șanse să între la facultate la buget? Sau trebuie să dea bacul în septembrie?

As dori răspunsuri argumentate prin regulament sau experiență personală, nu dat cu presupusul, că asta pot și eu să fac.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Art. 92 - (1) În situatii exceptionale, pentru elevii imobilizati la pat, temporar sau
definitiv, pentru cei scolarizati la domiciliu, ca si pentru cei care sufera de boli
contagioase, comisiile de bacalaureat judetene/a municipiului Bucuresti pot organiza
sustinerea probelor la locul imobilizarii, simultan cu toti candidatii din tara.
(2) Organizarea acestor probe se face cu avizul Comisiei Nationale de Bacalaureat, la
cererea candidatului si în baza unui document medical care sa ateste imposibilitatea
deplasarii sau a sustinerii probei în colectivitate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin neprezentare pierde examenul.
Dar poate sa-l sustina in toamna sau anul urmator.
Din pacate, la facultate nu s epoate intra fara BAC luat, asta este legea invatamantului si nu se fac exceptii pentru nimeni.
BAC-ul il poti sustine in fiecare an, de 2 ori: sesiune avara si toammna, pana esti capabil sa-l iei.
In ce priveste intratul la facultate la buget, se poate doar daca ai medii de peste 9.50.

| iamprettybored explică (pentru Violleta2022):

Doamne ferește, 9.50? laughing P-alea cu media de 9. 50 le numeri pe degete. Din păcate, sunt facultăți unde se intră și cu 6.
De luat bacul nu se pune problema, pot să-l dau și mâine că tot îl iau cu o notă bunicică, pur și simplu eram curioasă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamprettybored):

Aia de intra cu 6 sunt la taxe, ca fac o facultate de umplutura, ca oricum nu vor ajunge sa profeseze vreodata.
Dar la buget se intra numai cu note FOARTE mari, ca nu-ti da nimeni bursa de merit, pe un 6 de rahat.
Si trebuie sa te mentii totii anii din facultate, cu medii foarte mari, ca sa nu pierzi bursa.
Nu ai voie sa ai restante sau absente, ca iarasi, ti se ia bursa.

| iamprettybored explică (pentru Violleta2022):

Chiar depinde de facultate. Sunt facultăți unde nu se-nghesuie lumea, se intră și cu 7 și ceva. 8 e mult deja pentru unele.
Apoi mai sunt și unele cazuri speciale, cum e medicina de la Cluj. S-a întrat cu 5 și ceva la buget anul trecut, ce-i drept, e un examen foarte greu acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamprettybored):

In ziua de azi, orice prost face o facultate ca-i la moda, ca oricum nu va ajunge niciodata sa o profeseze, dar daca mamica si taticu au bani sa-i trimita la facultate, de ce sa nu profite.
Unii fac 2 facultati chiar, dar tot la taraba in piata, ajung sa munceasca, sau taie frunza la caini, la cotul blocului.
Facultatea nu mai are nici o valoare in ziua de azi, decat daca esti olimpic interational, doar atunci ti se deschid toate usile.
Inca nu am auzit sa se intre la medicina cu 5. Medicina este cea mai grae si cea mai severa facultate unde nu se intra decat pe multa munca si note mari.

| iamprettybored explică (pentru Violleta2022):

Poți căuta rezultatele din 2019, e pe bune. Eu nu cred că acei copii n-au învățat, e concurență mare, doar că examenul de la Cluj poate fi inuman de greu, fac profii ăia niște grile de te doare mintea, e foarte greu să iei notă mare, chiar dacă înveți pe rupte.

În rest sunt de acord cam cu tot ce ai zis, mai sunt facultăți utile (alea unde nu poate intra tot prostul, gen informatică, politehnică), dar să termini studiile nu mai este suficient ca să-ți găsești loc de muncă, trebuie făcută multă practică. În facultate se dau mai mult niște informații teoretice și câteodată nici n-au legătură cu job-ul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamprettybored):

Nu ma interseaza sa caut rezultatele, stiu ca la medicina se intra foarte greu si doar cine invata serios.
Nu ma mai interseaza facultatea la varsta asta, am terminat-o acum 30 de ani si de atunci o profesez.

| Ineys a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa nu aiba valoare facultatea? Cum sa nu profesezi dupa ea?
Multi profeseaza in domeniul respectiv inca din timpul facultati.

Acum ca lumea alege litere, istorie, geografie si alte facultati de 2 bani e normal ca nu isi gasesc de lucru dupa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ineys):

Uita-te in jur, sa vezi cate mii de romani termina anual facultatile astea de 2 lei, unii fac cate 2 facultati si apoi ajung sa vanda la tarabe, in piete.
Cum poti profesa, cand la o facultate de Drept, anual termina 500 de studenti si iesi la concurs doar 5 pozitii?
Ce se intampla cu restul de 495?
Dar cu cei 495 de anul trecut sau anii anteriori?
Oricum Dreptul este unica facultate care nu se poate profesa in alta tara din lume, decat in Romania, din cauza legislatiei unice a tarii, iar sanse sa profeseze, sunt extrem de mici.
In timpul facultatii nu mai profeseaza nimeni, ca nu au timp, daca au cursuri de zi, zii de zi.
iar profesional, nu angajeaza nimeni un student, sa-i dea salariu de profesionist.
Internshipul se intampla extrem de rar si doar in unele fabricute sau companii, ca 95% din ele, nu ofera asa ceva.

| Ineys a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt atatea facultati cu folos cum ar fi cele de inginerie. Atatea domenii: ingierie calculatoare, inginerie mecanica, medicina, inginerie medicinala, fiecare cu sub domenii garla. Facultati de informatica, toate scot programatori pe banda rulanta. Chiar si code monkeys care sunt acolo doar sa scrie codul si nu inteleg nimic din el. Trebuie cineva sa si scrie codul ala nu doar sa-l gandeasca. Economie, la fel se gaseste foarte usor.

In timpul facultati se face practica unde efectiv esti luat de mana si dus la o firma mare. Firma are nevoie de tine sa te invete si sa te pastreze dupa ce iti termini studiile.
Intr-adevar, depinde de tine: profiti de sansa ca esti la o firma de renume si inveti sau te duci doar sa pierzi timpul pe acolo ( ca nu te da nimeni afara, oricum ei nu se bazeaza pe tine pana nu-ti iei diploma si bani sunt cu gramada pentru cat se plateste pe un intership ~2000 de lei, cand un salariu serios poate e 7000 acolo, 10000, etc).

Mie sincer mi-e mila de cei de la facultatile umaniste. E cumva si vina lor ca prea au fugit de matematica, dar ce sa le faci.

| Feitan a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu in ce cuib stati ascunsa de indrugati balivernele astea, poate asa era pe vremea "matale" dar vad ca vorbiti fara sa fiti in prezent. La facultate intri la fara taxa si cu note de 6-7 si chiar si la cele bune. Eu am intrat la Electrotehnica UPB cu 7.33 in bac iar admiterea mi-a dus nota finala undeva la ~8.80 si sunt la fara taxa. Zici ca un student care nu are peste nota 8-9 nu ajunge nicaieri in viata, nu termina? hah, daca vreau semestru asta iau numai 9 si 10 cum fac ceilalti casca+copiat+invatat mecanic. Sincer prefer sa fiu de un 5-6 cinstit decat de un 10 copiat. Multi care au medii de 6 la politehnica sunt angajati la tot felul de companii si daca nu i-au dat afara nici acum inseamna ca isi fac treaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Feitan):

Dupa cum spuneam, azi toata lumea face facultatea pe banda rulanta, inclusiv analfabetii o fac, fiindca-si permit parintii sa plateasca, nu pentru ca i-ar duce capul sa dea un examen.
De aceea nu mai ia nimeni in seama diplomele de la facultati.
Odata ce se intra cu 6 la facultate, nu mai copie nimeni.
Acum este doar o afacere, sa aiba si profesorii aceea ce manca, de aceea se creeaza atat de multe locuri la facultate, ca oricum dupa terminarea facultatii, se ingroasa randurile la somaj, sau la cules de capsuni prin Spania.

| Wr3nch a răspuns:

Nada colada sef. Trebe note, si e admitere in septembrie la toate facultatile. Mare coincidenta, eh?

| Celcestietot a răspuns:

Eu stiam ca ar scrie supraveghetorul in locul tau, deci acea persoana s-ar putea prezenta la BAC linistitawinking.

| gabicoo a răspuns:

Sparge-ți capul de pe acum! Învățând!
hee hee

| Alexuţ02 a răspuns:

Invatamantul romanesc nu tine cont de problemele personale ( nu stiu afara cum este, nu am avut experiente nici n-am auzit), fiindca daca era asa isi spargeau mai multi capul si dadeau peste o luna bac-ul.

| iamprettybored explică (pentru Alexuţ02):

Da, mi se pare corect raționamentul, însă cât poți învăța într-o lună cu capul spart? Nu merită.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru iamprettybored):

Am spus asa ca idee, ma refer ca poti sa te "accidentezi" intentionat doar sa ai ceva timp in +