| d98lup a întrebat:

IS la Poli Timisoara sau info la UVT? Am 2 optiuni si sunt 50-50...Voi ce ati alege? De ce? Am nevoie de orice opinie, fie pro, fie contra, miercuri trebuie sa merg sa imi confirm locul la una dintre ele si desi am fost axat pe poli pentru ca primesti diploma de inginer, acum mi-a venit ideea sa termin pe info la vest si sa devin prof universitar...la poli nu am optiunea de prof universitar dupa ce termin, nu? (din cate am auzit)

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți să fii profesor universitar oriunde atâta tmp cât faci modulul psihopedagogic în paralel cu facultatea ta. Da vezi că să fii profesor universitar e o cale extreeeem de lungă, îți trebuie inclusiv doctorat și la facultate și la pedagogie, nu știi în ce te bagi laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Sincer, tu te pui sa compari intre o chestie de HW si una de SW. Trebuie sa alegi ce preferi, sa fii inginer sau programator.

Personal imi pare ca ca la UVT e mai usor si daca poti fii putin autodidact scapi de multe fecaturi cu examanele. Reducerea de impozit (nu stiu daca se mai aplica sau cat mai e de cand cu modificarile fiscale) se da oricarui angajat care lucreaza in dezvoltarea unui produs soft, nu trebuie sa neaparat sa fii programator pentru astac (se da si la project manageri sau alte roluri de suport in dezvoltarea produsului). In plus inginerii nu beneficiaza de ea automat daca nu-s intr-o firma care dezvolta SW.

Revenind la treaba cu prof universitar..ai cam aceleasi sanse in ambele parti (destul de mici). In primul rand trebui sa mergi catre doctorat, deci trebuie sa inveti destul de bine la licenta si master (6 ani intotal) apoi sa mai faci inca minim 3 de doctorat (timp in care esti pe cheltuiala partintilor). Faza e ca daca vrei un post didactic, ele se ocupa prin concurs, care chiar daca e public in general este deschis pentru un anumit candidat...deci cam trebuie sa te intelegi cu un prof deja existent. Stilul asta feudal in universitati face foarte dificila intrarea (si sincer nu prea profitabila avand in vedere ca stai 4 + 2 + 3 ani in facultate).

Ambele specilizari duc catre joburi bine platite, ce trebuie sa te decizi e daca atrage mai mult partea de SW (sa scrii cod) sau parte parctica de inginerie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oriunde ai sansa sa devii profesor universitar daca faci master si urmezi toti pasii.
Cat despre ce vrei sa alegi, e simplum vrei doar software te duci la UVT, vrei robotica, sisteme automate si ceva ceva software te duci la Poli

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Eu din ce știu cu masterul la pedagogie poți să predai doar în liceu. Îți trebuie nivelut de doctorat ca să poți preda în facultate și chiar și cu ăla la început ești abia asistent, adică un fel de servitor al ălora cu titlu de prof laughing abia pe la vreo 40-50 de ani, după ceva ani de experiență ajungi să fii și tu profesor. Știu că am avut-o odată la un CP (curs practic, ceva mai mult pentru fixare adică nu de vreo importanță) și acolo ne-a băgat o tipă care atunci își pregătea doctoratu da nu puteai să-ți faci licența cu ea sau orice oficial de facultate, deci ea practic nu era considerată profesor

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Pai da, masterul e inceputul pentru a fi asistent universitar

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Alege poli, asta am ales si eu. Ca ingineri si faptul ca lucrezi in IT iti reduce impozitul pe venit cu mult. Si poti sa devii prof universitar, daca faci modulul pedagogic timp de 3 ani (profii sunt foarte de treaba acolo) si urmezi masterul si doctoratul. Iar la doctorat o sa incepi sa predai ore la cateva laboratoare. Dupa faci ce vrei tu happy

| christine99 a răspuns:

"is" from english, "sunt" in limba romana.

| suntserios a răspuns (pentru christine99):

Ai vrut sa pari putin inteligent(a) doar ca nu ti a iesit.

IS vine de la Ingineria Sistemelor, o sectia a facultatii AC de la Poli.

Era misto sa fii pe subiect inainte sa comentezi.

| christine99 a răspuns (pentru suntserios):

laughing mai greseste omul, scuze tipului