| Vladuthz a întrebat:

Izolarea adiabatica este tot una cu izolare termina? Din cate stiam eu, izolarea adiabatica inseamna fara schimb de caldura cu exteriorul, prin urmare pastrarea aceleasi temperaturi, exact ca si la izolarea termina nu(unde nici aici nu se realizeaza schimb de caldura cu exteriorul)?

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

RomulusMilea ti-a trimis un site,citeste-l!
Ai grije la faptul ca daca nu au loc schimburi de caldura, asta nu inseamna neaparat pastrarea aceleiasi temperaturi!(exemplu: un piston izolat termic, umplut cu un gaz la anumita temp si presiune, daca efectueaza un lucru mecanic (gazul e lasat sa se destinda), gazul isi schimba si temperatura si presiunea! Nu confunda caldura cu temperatura, desi temperatura MASOARA caldura.

| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Răspunsul se află la adresa de mai jos:

http://www.fizica.ro/textbooks/fizica10/html/1e7.html

Sper să te fi ajutat. Mult succes!