| z8 a întrebat:

Jules Verne - Prichindel, aceasta este cartea in care se povesteste despre un copil orfan ce a fost adoptat de o familie, familia aceea a fost nevoita sa se mute fara a-l putea lua, copilul a inceput sa faca negot, sa aplice reguli financiare, sa faca profit, sa cumpere un carucior cu care sa-si mute marfa, sa-si deschida un magazin, etc? Pana la urma acest copil ajunge bogat ( pe la ~12-16 ani ) si se reuneste cu familia adoptiva ( care era tot saraca lipita ).

Pun aceasta intrebare deoarece stiu ca acum multi ani am citit aceasta carte si nu sunt sigur cum se cheama, din ce am gasit pare a fi Prichindel de Jules Verne, dar nu pot gasi nicaieri descrierea cartii ( am incercat google ). Apreciez ajutorul. PS. Dau fundita...happy

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Da, asta e cartea, mai multe detalii vezi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Foundling_Mick

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cu plăcere

| z8 explică:

Topic inchis, mi-am primit raspunsul. Eyh, cum am putut sa ma limitez la lb romana...nu stiu, asta e, merci aqua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asta e cartea. daca te ajuta cu ceva baiatul sia deschis un magazin si colectiona de la familia sa adoptiva in fiecare zi pietricele.
a stat si la un orfelinat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost gay-ule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce familie fraierer

| denisa_2181 a răspuns:

E o carte grea, lungaa si cam plictisitoarabig grinbig grintongue Parerea mealaughing))