| UnDeaD96 a întrebat:

Kare stiti la evaluarea nationala la romana la subiectul 1 ex 2 ala cu virgula. Daca am scris ca marcheaza o pauza in vorbire mi-o puncta ceva?

5 răspunsuri:
| mistikk a răspuns:

Primesti 2 din 6winkingsi eu am scris la fel ca si tine...

| lylo a răspuns:

Despartea vocativul de restul propozitiei
big grin

| Aylee a răspuns:

Nu, e gresit ce ai zis. Desparte un substantiv in vocativ de restul propozitiei.

| Maliiina a răspuns:

Marcheaza despartirea unei apozitii in vocativ de restul propozitieihee hee
La cum corecteaza astia nu stiu cat vor puncta oh go on ca sunt varzahee hee

| Melanie_8842 a răspuns:

Era cu marcheaza un subst. in vocativ, nici eu n'am stiut, am zis ca marcheaza o adresare directa dar la barem spunea ca pentru raspuns incomplet erau 2 pnct, asa ca primim ceva