| n4m3x a întrebat:

La absolvirea unei postliceale, cum este sustinut proiectul de sfarsit(prezentarea proiectului)? + Vor participa toate specializarile ca si spectatori?(gen proba va avea loc intr-un amfiteatru cu toti absolventii sau fiecare specializare separat?) Pe langa aceasta proba(prezentarea proiectului), mai sunt 2 probe? Proba scrisa(este examen grila?) si cea practica(aplicarea procedurilor specifice intr-o afectiune)? Mentionez pentru asistentul de balneofiziokinetoterapie si recuperare. Ofer funda!

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Prezentarea are loc în fata a 2 profesori și în prezenta câtorva studenți (în jur de 5 parca). Îți prezinti tema proiectului, pe care ți-ai ales-o înainte.
Proba scrisa are și grila și subiect în care scrii (în genul celor de la bac)
La practica e aplicarea procedurilor specifice intr-o afectiune.
Cauta pe net modele de subiecte ca sa îți faci idee de gradul de dificultate.

| Andreeush a răspuns:

Eu îți voi zice cum e în cazul unui asistent medical generalist.
Examenul final constă din trei probe.
1. Proba practică. Extragi un bilet în fața unei comisii după care te duci în spital pe secția respectivă subiectului care ți-a căzut. Acolo pe o foaie- două rezolvi subiectul care ți-a căzut. După ce ai terminat predai foile comisiei iar dupa vreo 2-3 ore de duci la școală. Ar fi indicat să îți notezi tot ce ai scris pe o ciornă, pe care o vei păstra la tine. La școală în fața comisiei trebuie să prezinți oral cam ce ai scris în spital.
2.Proba scrisă- va avea o parte grilă și o parte descriptivă.
3. Prezentarea proiectului.
Proba asta e ușoară deoarece vei prezenta proiectul, fie că îl prezinți în power point sau normal.
Il vei prezenta în fața comisiei și a colegilor de clasă.
În cazul unui asistent de balneofiziokinetoterapie sunt la fel probele.