| anonim_4396 a întrebat:

La bac la mate pe profil stiintele naturii la trigonometrie porga ne-a predat doar sin (a+/-b) si cos (a+/-b).
Trbuies stiute si tg (a+b) si ctg (a+b) sau astea sunt doar de mate info? In cartea de mate sunt crise, insa profa nu le-a predat, nici nu a pomenit de ele. Le invat?
La fel si la unghiuri duble: ne-a predat doar sin 2x si cos 2x, in manual era scrise si tg2x si ctg2x pe care ea nu le-a predat precum si sin 3x si cos 3x.

1 răspuns:
| Romeo44 a răspuns:

Conform https://profesorjitaruionel.com/......de-examen/
Ai doar sin(a+/-b), cos (a+/-b), sin 2a, cos 2a, dar si tranformarile din sume in produs(si vice versa)adica: sin a+/- sin b, cos a+/- cos b si sin a* sin b, cos a* cos b.
Bafta happy