| Monyyyyy a întrebat:

La bac la matrice trebuie sa scriu gen (2+3)+ (5+3) sau direct adica 5+8?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai bine e sa scrii toate etapele rezolvării fiecărui exercitiu, chiar dacă ti se par banale scrie-le. Pe unii profesori chiar ii enervează, ei considera ca ori ti-a fost lene ori ai vrut sa arați ca ești deștept și nu vrei sa te obosești sa scrii și etapele.

| NLS a răspuns:

Dacă scrii și rezultatele parțiale, și greșești un calcul, primești totuși o mare parte din punctaj, și de multe ori primești punctaj și pentru felul în care continui exercițiul, rezultatul fiind totuși greșit, din cauza ca ai calculat ceva greșit.
Dar cel care corectează vede prin asta ca stăpânești teoria, nu ai copiat rezultatul de la colegul, etc...

Daca scrii doar etapa de dinainte de final, și sari pașii de calcul, riști sa pierzi puncte importante.