| anonim_4396 a întrebat:

La cate absente se scade media la purtare?

Răspuns Câştigător
| Trumpinator a răspuns:

La 10 absente nemotivate. Dar daca ai 100, si sunt motivate, nu-i problema. Doar fi atent/atenta la articolul 128 din regulament cadru emis de ministrul educatiei Mircea Dumitru prin Ordinul 5079 / 31.08. 2016 care zice :
Art. 128. — Sunt declarați amânați, semestrial sau anual, elevii cărora
nu li se poate definitiva situația școlară la una sau la mai multe
discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat și nemotivat, la cel puțin 50% din numărul de ore
de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de scoala, unele la 3 absente nemotivate, iti pune nota mica la purtare.

| RainmakerX a răspuns:

Media la purtare se scade la 10 absente NEMOTIVATE.
Asta inseamna ca absentele pentru care poti aduce scutire medicala sau foaie de la parinti nu se pun.

La unele licee *sau la toate, nu stiu* parintii iti pot motiva 20 de absente daca scriu o cerere dirigintei. Totusi, trebuie sa ai un motiv intemeiat - probleme in familie, probleme de sanatate minore, etc.

| justanotheruser99 a răspuns:

La 10.

| KenNine a răspuns:

Normal se scade 1 punct la purtare de la 10 absente.Dar profii pot mai tolera.

| Kiki20098 a răspuns:

La 10 lipse

| PavelLarisaIonela a răspuns:

Media la purtare se scade la 10 absente.

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

La 10 la mine depinde de scoala si oras

Răspuns utilizator avertizat
| GabiHard a răspuns:

Sincer cred ca 15-30Apsente
La 10 nu iei alocatie

| stancuuu a răspuns:

1 punct la 10 absente, de obicei

| dunhil29 a răspuns:

| Qtsmallbean a răspuns:

La 10 absente ai media 9, la 20 de absente ai media 8, si un avertisment...si daca ajungi la 30 exmatriculare.

| sanduaurel3 a răspuns:

La 18 absente

| Seby669 a răspuns:

La 10 absente, dar sper ca nu esti racit. sad

Apropo. Funda te rog? Bafta big grin

| Jasmine_Bianca_1999 a răspuns:

Pai,din cate știu, 10

| Țura_Tudor_1992 a răspuns:

In scoala la mine la 10 absente se scade media la purtare.