| Anonim0030 a întrebat:

La câte absente te exmatriculeaza în clasa a 5 a?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In clasa a V-a nu te exmatriculeaza dar poti ramane repetent din cauza mediei anuale la purtare, daca aceasta este sub 6, avand in vedere ca la fiecare 10 absente nemotivate pe semestru se scade 1 punct din media la purtare, astfel ca la 50 de absente vei avea media 5.

| Anonim0030 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dirigu ma ameninta ca ma exmatriculeaza...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim0030):

Este doar o amenintare pentru a te da pe brazda.
Conform Statutului elevului, citez:
"(4) Sancţiunile ce pot fi aplicate elevilor sunt:
a) observaţie individuală;
b) mustrare scrisă;
c) retragerea temporară sau definitivă a bursei de merit, a bursei sociale, " Bani de liceu", a bursei profesionale;
d) mutarea disciplinară la o clasă paralelă din aceeaşi unitate de învăţământ;
e) preavizul de exmatriculare;
f) exmatriculare.
  (5) Toate sancţiunile aplicate se comunică individual, în scris, atât elevilor, cât şi părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor legali. Sancţiunea se aplică din momentul comunicării acesteia sau ulterior, după caz.
(6) Sancţionarea elevilor sub forma mustrării în faţa colectivului clasei sau al şcolii este interzisă în orice context.
(7) Violenţa fizică sub orice formă se sancţionează conform dispoziţiilor legale în vigoare.
(8) Sancţiunile prevăzute la alin. (4) lit. d)-f) nu se pot aplica în învăţământul primar.
(9) Sancţiunile prevăzute la alin. (4) lit. e)-f) nu se pot aplica în învăţământul obligatoriu."

| Andreeush a răspuns:

La fiecare 10 absențe se scade 1 punct la purtare.
Dacă la purtare ai sub 6 ești exmatriculat.

| wpetterssone a răspuns:

La zece absențe nemotivate, ți se scade la sfârșitul semestrului un punct la purtare, iar dacă nota este sub 5, atunci este la decizia școlii.