| RosaliaOriginala a întrebat:

La ce ajuta scoala? Mie mi se pare complet inutila, plus ca iti mananca cei mai importanti ani din viata, vorba aia: "sarac cu facultate"

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa-ti dau un raspuns savant ci o sa-ti spun ce i-am raspuns fiului meu pe cand era cl. a V-a, asta inainte de 1989:
-Taticule, eu de ce sa invat, ca altii din clasa nu invata?
-Fiule nu inveti pentru mine si maica-ta, inveti pentru tine. Si nu este obligatoriu, la CAP, la sapa, nu se cer studii.
N-am mai avut astfel de discutii si fiul chiar a facut o facultate cautata si grea.
Si acum este tot cam asa, se cauta si muncitori necalificati, in constructii, curatenie, etc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bravo! Inteleg ca raspunsul meu nu iti este folositor, ai alta optica, dar de ce era si eronat?
Nu suporti sa fii contrazisa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te face membru al societății. Te învață să citeșt și să vorbești. Îți dă bazele pentru un învățâmânt superior. Dacă nu ai merge la școală, ai rămâne analfabet. Așa că ți se pare.

| Drimmero a răspuns:

Are si partile ei bune scoala, te invata sa scrii, sa citesti, sa interpretezi un text, sa iti dezvolti cultura generala dar atat, in general scoala iti testeaza memoria nicidecum aptitudinile, creativitatea, inteligenta, am mai spus-o si o voi mai spune. Nu te invata sa faci un leu, nu te invata cum sa te descurci in viata pentru ca e fixata pe ideea de tocit, de memorare, nu pe descurcare in viata, e acelasi sistem de predare si testare a cunostintelor acumulate din mos-stramosi (Teze, Bac), nu s-au modernizat cu absolut nimic, programa inca e aceeasi de pe vremea comunismului, ai materii inutile la numar din care nu inveti nimic util gen religie, muzica, desen, logica, filosofie, etc prea multe informatii inutitile, nu se axeaza pe ceva elementar care sa iti trebuiasca in viata sau macar la liceu sa se puna accent in toti cei 4 ani strict pe materiile la care dai BAC-ul, mai avem mult pana ajungem ca afara, scoala romaneasca e axata pe toceala, teme kilometrice si materii irelevante care sunt acolo la numar doar pentru a-ti aglomera programul, ei n-au fost in stare nici macar sa schimbe programa dupa care sa fie predate unele materii, e mostenire de pe vremea analfabetului. Oricum in viata trebuie sa te descurci, daca te duce capul faci bani si fara scoala, ajuta si diplomele, nu zic nu, mai ales social esti vazut mai bine ca fiind un om cult cu studii dar asta nu te face neaparat un om inteligent, sunt o gramada cretini si incompetenti cu diplome in domenii sau functii mega importante, inteligenta nu se masoara in acumularea de diplome. Scoala e fabrica de diplome, ea ar fi trebuit sa scoata meseriasi in mai toate domeniile, drept dovada foarte multi studenti nici nu isi gasesc de lucru in domeniul in care au invatat si ii vezi saracii cum se chinuie pe la Mega Image sau maxim ospatari ei avand master obtinut intr-o facultate destul de importanta, apoi vezi lume cu 4 clase care au firme si produc bani, practic analfabeti milionari. Credeti ca au aia vreo idee despre ce inseamna scoala? Au pe dracu insa viata nu te intreaba daca stii cine a fost Cicero, nu te pune sa caracterizezi personajele din Ion sau faci integrale, e despre cu totul altceva. Ma iau pe mine ca exemplu, maxim 20% din lucrurile pe care le stiu acum sunt datorita scolii, zic 20% cu MARE indulgenta, restul le-am acumulat eu prin documentare suplimentara, sunt recunoscator scolii ca nu sunt un agramat sau analfabet, in rest nu mi-a facut nimic altceva. Nu critic scoala pentru ca nu mi-a placut, chiar mi-au placut anii de liceu in special, am amintiri frumoase de acolo, critic scoala din cauza realitatii nu din rautate sau frustrare.

| dullcat a răspuns:

Scoala iti ofera educatia, adica o usa prin care treci atunci cand vrei sa te angajezi undeva. Nu angajeaza nimeni pe cineva cu 0 sau 4 clase, iar pentru cei fara examenul de bacalaureat e si mai greu. Sigur, probabil consideri ca te poti angaja si fara studii, ba chiar sa lucrezi la negru. Dar...

Daca nu ai ceva nivel de studii basic, patronul isi va bate joc de tine, va considera ca poate sa te fraiereasca etc. Asa functioneaza de secole. Mai mult de atat, educatia iti deschide mintea la propriu si ti-o antreneaza.

Citesti la limba romana si incerci sa interpretezi un text pentru ca asa ti se cere, dar asta va pune baza pentru ca mai incolo sa citesti o stire sau un articol si sa stii sa discerni dintr-o sursa ok si o sursa de fake news cu titluri clickbait.

Rezolvi ecuatii etc la matematica iar asta te va ajuta mai incolo sa intelegi cum functioneaza taxele si sa nu te uiti pe o factura ca vitelul la poarta noua.
Exemplele pot continua, multe materii au finalitate in viata reala, de zi cu zi, chiar daca acum nu pare deloc asa.

Sigur ca e foarte stupid cum se cere sa memorezi texte lungi pentru evaluarea nationala si pentru bac, dar asa functioneaza sistemul. Ori mergi pe val ori esti contra si te ineci.

Cei care sunt cum zici tu, sunt saraci cu facultate, probabil au ajuns in acea situatie fiindca nu au stiut cum sa procedeze dupa facultate, sau probabil au ales un domeniu care nu are neaparat relevanta pe piata din Romania la momentul respectiv. Sau poate au facut facultatea cu bani.Sunt foarte multe posibilitati, iar tu o spui de parca toti cu facultate sunt saraci. Poate ar trebui sa definesti ce inseamna sarac?

Exemplu : Am o prietena care a terminat biologia si abia dupa 3 ani au gasit un job la o revista de cercetare in Cluj.Pana atunci a practicat alte meserii pentru care nu ai deloc nevoie de facultate. Iar daca nu avea facultate, acum ar fi ramas tot la acele meserii care te si blocheaza din punct de vedere al carierei.Asta daca iti doresti asa ceva.
Daca esti ingrijitor sau om de serviciu, culegi legume/fructe prin alte tari, ai vreo posibilitate de a fi promovat? Aceste meserii stiu ca sunt practicate de cei care nu au invatat din varii motive (nu au vrut, nu au avut posibilitatea, nu au avut situatia financiara care sa sustina asta, familia, tragedii etc etc ).

Apoi, mai sunt si patroni sau oameni de afaceri care au sau au avut succes fara scoala, nu neg asta. Dar daca te uiti la niste statistici, ce procent e relevant pentru acestia din numarul total de oameni care nu au facut scoala sau s-au lasat de ea? Unul infim.

Probabil vei zice ca oamenii cei mai inteligenti ai planetei s-au lasat de scoala. Pai ei erau la nivelul intelectual la care se puteau lasa fara nicio problema, de aceea a aparut Windows Microsoft, Apple, Facebook si alte retete de succes. Daca esti un geniu si esti recunoscut, atunci da, te poti lasa de scoala fara probleme, fiindca vei gasi in viata alte cai de succes. Problema e ca putini sunt inzestrati la fel.

Daca ai potential nu este o pierdere colosala sa nu il exploatezi? Multe persoane regreta la o varsta inaintata ca nu s-au tinut de carte si ca asta le-a influentat sau limitat multe decizii si posibilitati in viata.

Facultatea iti deschide relatii si iti transmite (sau ar trebui) mesajul ca mereu exista inovatie si ai mereu ceva de invatat. Iar cine vrea sa traisca decent, nu pe salariu minim, sau chiar cu mai putin intelege aceste lucruri.

| RosaliaOriginala explică (pentru dullcat):

Esti tu vreun miliardar si nu stiu eu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te ajuta. Te ajuta sa inveti sa ignori lucrurile care nu iti sunt utile si sa fii eficient(a). Din pacate nu poate fi evitata, dar poate fi trecuta ca gisca si mai ales sunt unele cursuri/concursuri pe care te poti axa si poti profita de ele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tatal lui Nica a lui Stefan a Petrei din Amintiri din copilarie de Ion Creanga avea o vorba,,, Trebuie sa fie cineva care sa ne treaga ciubotele''
DACA nu stiau ai carte, nu putei sa scrii aceasta intrebare si probabil stateai undeva sub un pod muritoare de foame.

| Holiday a răspuns:

Educatia nu iti garanteaza succesul, doar iti creste sansele.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Esti văzut altfel în societate, fără școală ești un ratat nu da nimeni 2 bani pe tine

| johnnny123 a răspuns:

Fă un experiment: timp de 24 de ore nu folosi niciun obiect conceput de oameni cu școală.

| sofisis a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...eu am facultate si nu sunt saraca

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Atunci du-te in jungla sa stai cu bastinasii care nu stiu sa scrie, citeasca, sau sa gandeasca diverse concepte pe care le poti intelege doar antrenandu-ti creierul in copilarie.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

La ce ce raspunsuri ai dat, nici nu stiu cata relevanta mai are comentariul meu.Scoala te ajuta sa acumulezi si sa tr dezvolti pe un domeniu profesional/intelectual.Este adevarata ca are multe defecte si ca te obliga sa inveti la prea multe materii timp de prea multi ani si nu te lasa sa-ti cultivi domeniul dorit si aptitudinile tale.Dar daca vi cu intrebari de gen "Ce culoare are bugatti-ul tau" sau "Esti cumva miliardar", imi dau seama ca esti spalat/a pe creier de toti influencerii si speak-erii motivationali de pe lumea asta.Milionarii si miliardarii reprezinta un segment restrans in lume, care au ajuns la acea suma datorita norocului sau cunostintelor, insa nu-ti imagina ca acolo ajung toti pentru ca ii asculta pe Andrew Tate sau pe Hamza sau mai stiu eu pe care.Pentru 90% scoala/pregatirea pe plan profesional este singura optiune pentru un trai cat de cat decent care sa-ti asigure supravietuire.

| 120bulevard a răspuns:

Iarta-ma pe mine dar fara scoala n-o sa ajungi prea departe, orice om ar trebui sa termine 12 clase macar si optional sa aiba un BAC, deoarece viata e grea si birocratia e de asa natura incat devii nesemnificativ daca nu ai un minim de studii. Tu ii vezi numai pe aia milionari fara scoala care apropo se afla in 0.04% si de aia crezi ca nu e importanta, dar pe aia care trag la sapa si muncesc cu ziua de le sar capacele nu ii vede nici dracu, pentru ca nimanui nu le pasa de ei.

| RosaliaOriginala explică (pentru 120bulevard):

Daca erai vreun miliardar nu aveai timp sa scrii acest comentariu extrem de prost si penibil. Apropo ce culoare are bugatti-ul tau?

| 120bulevard a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Da' al tau ce culoare e?hee hee Mie imi sta bine si in Audi care apropo e negru, mersi, hai ca te striga colegii de la McDonald's ca le-ai ars cartofii tu stand pe TPU contemplandu-ti problemele existentiale si societalehee hee

| Manticora a răspuns:

Pe oamenii ca tine nu-i ajuta absolut nimic.

| MariaCrinaPopescu1233 a răspuns:

Te ajută foarte mult! Și eu sunt elevă în clasa a 8-a și nu mă vait, îți poți face prieteni noi și chiar parteneri DAR NU ÎN ASTA CONSTĂ ȘCOALA. Școala constă în : ajutarea de a te face cineva, un adult responsabil, dacă tu nu n-ai să știi matematică cum o să lucrezi? Cum o să faci bani? Dacă nu știi a citi/ a scrie ce faci cu viața ta? Cei care nu au mers la școală sunt acum vai de mama lor!

| Drimmero a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

O sa cresti tu si o sa te lovesti de realitate, o sa vezi ca fara matematica poti sa faci destule in viata. Momentan nu vreau sa-ti spulber visul, eu te-as indemna sa inveti, sa pui scoala pe un loc important din viata ta, astia sunt anii de formare si de aici iti dai seama ce vrei sa faci in viata, o sa vezi dupa Bac, eventual facultate cat te-a ajutat scoala.

| MariaCrinaPopescu1233 a răspuns (pentru Drimmero):

La cât m-a bătut profa mea in clasa a 4-a la cap despre asta..nici eu nu mai cred ca poti sa traiesti fara matematica, sincer, eu ma simt libera fara ea.Dar ai/aveti dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Sapodernac a răspuns:

Fără școală nu putem face nimic în viață,

| Anneffie a răspuns:

Clasele primare sunt importante. Și generala e foarte importantă. Din liceu, înveți doar lucruri care îți trebuiesc la facultate (aici mă refer mai mult la matematică). În liceu practic nu înveți ceva ce folosești în viața de zi cu zi, că nu o să folosești integrale să calculezi ce rest îți dă vânzătoarea de la magazin. Informațiile din liceu o să te ajute să gândești, să îți formezi o imaginație. Îți pune capul la contribuție, nu te plafonezi. Toată lumea are ideea asta în cap că școala nu te învață să fii antreprenor și atunci înseamnă că e inutilă. Păi gândește-te cum ar fi lumea dacă am fi toți antreprenori. N-am mai avea angajați. Evident că școala nu o să te învețe acest lucru, spiritul afacerii ți-l dobândești singur. Și asta cu sărăcia... știi cum e "Prost să fii, noroc să ai". Sunt oameni cu facultăți care lucrează pe salarii nemulțumitoare și sunt oameni fără facultăți care o duc mai bine, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să te străduiești. Nimic nu garantează succesul tău. Părerea mea e că trebuie să ai un psihic puternic și ambiție.

| DeathSlinger a răspuns:

Hai sa vedem. La ce naiba ajuta scoala asta.

1 la mana, dezvoltarea culturii generale, dezvoltarea inteligentei, pentru ca atunci cand copii sunt mici absorb informatiile ca un burete si invata informatii mai usor, de aceea copii cand incep sa invete sa cante la un instrument sau cand invata o limba noua, e mult mai facil decat la adulti.

2 la mana, aspecte sociale, in psihologia scoalara la care nu ai fost vreodata, spune ca interactiunea copiilor in scoala e un proces masiv in dezvoltarea abilitatilor sociale.

3 la mana, dezvoltarea rutinei si a disciplinei pentru pregatirea vietii de adult, de aia te duci tu la 8 dimineata la scoala si nu la ora 7 seara.

4 la picior, fara scoala societatea in care traiesti s-ar ruina, scoala nu e importanta, dar tu ai avea incredere intr-un doctor din asta sarac si "prost" de care zici tu fara scoala, ai avea incredere intr-un avocat fara scoala sa te apere in instanta? Ai avea incredere intr-un arhitect fara scoala sa-ti proiecteze o casa?

Normal ca nu, pentru ca esti la fel de prost precum potaia aia din poza ta de profil, esti un copil penibil si frustrat, daca societatea ar merge cum ai vrea tu s-ar duce dracului tot