| avalon a întrebat:

La ce ar folosi unui om sa castige toata lumea daca si.ar pierde sufletul?

Răspuns Câştigător
| Daniel TM a răspuns:

Eu cred ca poti sa ai destui bani, proprietati, masini etc, si tot nu-ti foloseste la nimic, deaorece banii nu iti aduc pacea sufleteasca, si nu poti sa te simti implinit doar avand bani. Viata nu inseamna doar a trai ci a sti pentru ce traiesti! GBU

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Dca a-si pierde sufletul inseamna ca va ajunge in iad, reamintesc spusele lui Ioan Paul al doilea:iadul nu este un loc, ci o stare de spirit.Cu alte cuvinte si raiul si iadul sunt in egala masura aici si acum, in viata aceasta si nu in cea de apoi.Pacea sufleteasca o poate afla atat cel ce locuieste intr-un palat cat si cel ce sta intr-o coliba. Tine de natura individuala a fiecaruia...Mai ales ca moartea unifica toate destinele...Ca ai lumea la picioare sau daca nimic nu-ti partine, tot in pulbere ajungi...Rasplata si pedeapsa sunt in aceasta lume...

Anna
| Anna a răspuns:

La absolut nimic, doar si-ar "castiga" un loc in iadul cel vesnic!

Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea e pusa cumva pentru Bill Gates?

assiris
| assiris a răspuns:

Cu cit esti mai bogat cu atit vei regreta mai mult cind va trebui sa parasesti aceasta lume. La ce ti-ar folosi?

eileen
| eileen a răspuns:

Odata cu lumea vine si un loc in iad, sunt total de acord cu aceasta afirmatie. Sufletul ajunge doar in rai, daca il tii curat.

| Parintele a răspuns:

Care suflet? De unde atat suflet.Prefer sa castig lumea si s-o scap de unii.hee hee

| cristi a răspuns:

Pote avea toata lumea la picioare..degeaba..toata la un loc nu valoreaza cat sufletul omului

| monyk a răspuns:

Unui om nu ii foloseste la nimic toate bogatiile lumii pentru ca sunt trecatoare si fara rost, cel mai bine e sa pastrezi sufletul curat sa ai credinta si omenie... iubeste aproapele si nu judeca...fi bland, iarta, fi sincer...si vei avea o mare rasplata in rai...acolo e pentru vesnicie, nu pentru cativa ani...

| Danny _3256 a răspuns:

Nu i-ai folosi la nimic!

| N538961518 a răspuns:

Ar traii bine.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Pai nimic daca isi pierde sufletul.

| avalon explică:

Eu stiu toate astea Izabela. nu am intrebat pentru mine. ci pentru ceilalti sa poata sa vada ce au de facut deaku in colo. caci nu ai facut nimic in viata daca ti.ai pierdut sufletul. absolut nimic. si Elena. daca nu ai o treaba cu ce este in jurul tau. mai degraba taci si asculta. ii un sfat bun si de data asta ti. l dau gratis.

| amada745 a răspuns:

Pai, chiar la nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citi dintre dvs ati citit "Faust"?
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nimic.Satana iti aduce toate poftele firii pamantesti, poftele lumii, kuta sa-ti aduc chiar si castig, buqrie, dar tine minte caci nu ti le da cinstit caci te costa SCUMP.sufletul.nimic nu este egal cu sufletul.nimic nu il poate egala.sufletul este adevarata comoara a unui om, nu banii.in speranta ca ti-am putut fii de ajutor.big grin:*:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare retorica...ca sa te faca pe tine sa intelegi ca viata pe care o ai pe acest pamant, nu este o viata de alergare dupa avere, ci o alergare pentru premiul ceresc, o alergare pentru un loc la dreapta Tatalui meu si al tau ceresc. Dumnezeu sa ne ajute sa fim asa cum ar dori el sa fim, niste ascultatori si credinciosi Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu-i iar folosi la nimic, pentru ca mai de pret ca sufletul unui om nu poate fi nimic

| bianca86 a răspuns:

Un om care ar fi capabil sa-si vanda sufletul, cu siguranta nu ar fi capabil sa gandeasca ce a facut, asa ca sigur din partea lui nu exista regret!