| Lourdes a întrebat:

La ce intrebari raspunde complementul direct si cel indirect?

Răspuns Câştigător
| Amyyyyyyy a răspuns:

Complementul indirect rapunde cu intrebarile:Cui? La cine? La ce? Despre cine? Despre ce? De cine? De ce? Cu cine? Cu ce? Pentru tine pentru ce? Complementul direct raspunde cu intrebariletonguee cine? Ce? Bafta si cred ca te-am ajutat:* [scuze ca nu le-am putu scrie fiecare idee pe un rand si cum trebuie dar nu m`au lasat imi cer mii de scuzebig grin]

20 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Complement direct: pe cine? ce?
Complement indirect: ce fel de?
Fundaa?

| Artemesia a răspuns:

Complementul direct: pe cine? ce?
Complementul indirect: despre cine? despre ce? la cine? la ce? cu cine? cu ce?( si altele asemenea pentru cazul Acuzativ) iar in Dativ este intrebarea: cui?; cel mai adesea.

| NikoIsDirectioner a răspuns:

In afara de intrebari, e foarte important sa stii pe cine determina complementul si pe cine determina atributul. Un complement determina un verb (la un mod personal sau nepersonal), iar atributul determina un substantiv, un adjectiv, dar nu verb.

Intrebarile sunt diferite in functie de tipul de complemetn/atribut. Insa iti vei da seama pe cine determina cand pui intrebarea. De exemplu: Am vazut un caine negru. Complementul caine raspunde la intrebarea " Ce am vazut?", in vreme ce atributul adjectival negru raspunde la intrebarea "Ce fel de caine?"

In linii mari intrebarile sunt astea: Complement: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat, etc.

Atributul: Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?

| dedekool a răspuns:

Complement direct- pe cine? ce?
complement indirect- pentru cine? pentru ce? la cine? la ce? despre tine? despre ce? cu cine? cu ce? de cine? de ce?

| Amyyyyyyy a răspuns:

Complementul indirect rapunde cu intrebarile:Cui? La cine? La ce? Despre cine? Despre ce? De cine? De ce? Cu cine? Cu ce? Pentru cine? pentru ce? Complementul direct raspunde cu intrebariletonguee cine? Ce? Bafta si cred ca te-am ajutat:* [scuze ca nu le-am putu scrie fiecare idee pe un rand si cum trebuie dar nu m`au lasat imi cer mii de scuzebig grin]

| Amyyyyyyy a răspuns:

Complementul indirect rapunde cu intrebarile:Cui? La cine? La ce? Despre cine? Despre ce? De cine? De ce? Cu cine? Cu ce? Pentru cine? pentru ce? Complementul direct raspunde cu intrebariletonguee cine? Ce? Bafta si cred ca te-am ajutat:* [scuze ca nu le-am putu scrie fiecare idee pe un rand si cum trebuie dar nu m`au lasat imi cer mii de scuzebig grin].

| Andreea97_9961 a răspuns:

C.d :pe cine? ce? si c.i nu stiu

| DavidDj a răspuns:

CD=Pe cine? Ce?
Ci=De la cine? De la ce? Pentru cine? Pentru ce? etc.

| Kessux a răspuns:

Complement direct: "pe cine?" sau "ce?". Compement indirect:
-in acuzativ:despre cine/ce? cu cine/cu ce? la cine/la ce? pentru. cine/ce?
-in dativ:cui?
-in genitiv: asupra/contra/impotriva cui?
Deci funda.

| euu_4138 a răspuns:

C.d : pe cine? (diferit de ce)...c.i: pe cine?, pe ce? cu alte cuv. orice prepozite + cine?; ce?

| Dyanna_8324 a răspuns:

Ala direct la "ce" ala indirect "de ce?"

| FeliciaWilson a răspuns:

Complementul arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea. Intrebari : pe cine?, ce?
Complementul indirect. (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de
ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?

| boadsa a răspuns:

Complementul direct raspunde la pe cine?, pe ce? Iar cel indirect la cine?, la ce?

| shotgan a răspuns:

Complementul Direct la intrebarile pe cine/ce?, iar Complementul Indirect:de la cine/ce? la cine/ce? despre cine/ce? etc. si intrebarea Cui?

| silverter899 a răspuns:

Daca vrei sa stii, trebuie sa inveti singura, nu sa intrebi, fi si tu atenta in clasa cand se explica...
PS.ce clasa esti

| Andreea_5036 a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarile:ce? pe cine?
Comlementul indirect raspunde la intrebarile:cui? la cine? la ce? d
cine? de ce? despre cine? despre ce? pentru cine? pentru ce

| KinderkSurprize a răspuns:

Complementul direct : Pe cine?; ce?
Complementul indirect : pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?, cui?

| Bacalu_Bogdan_1979 a răspuns:

In afara de intrebari, e foarte important sa stii pe cine determina complementul si pe cine determina atributul. Un complement determina un verb (la un mod personal sau nepersonal), iar atributul determina un substantiv, un adjectiv, dar nu verb.

Intrebarile sunt diferite in functie de tipul de complemetn/atribut. Insa iti vei da seama pe cine determina cand pui intrebarea. De exemplu: Am vazut un caine negru. Complementul caine raspunde la intrebarea " Ce am vazut?", in vreme ce atributul adjectival negru raspunde la intrebarea "Ce fel de caine?"

In linii mari intrebarile sunt astea: Complement: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat, etc.

Atributul: Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?

| Ilie_Razvan_1999 a răspuns:

Dalai lama