| Anaa939839393 a întrebat:

La ce se refera citatul,, Echilibrul monetar are loc atunci când cererea de bani egalează oferta de bani. Rata dobânzii operează în aceeași manieră(ca orice alt pret), În funcție de cererea și oferta de bani... Echilibrul monetar are loc atunci când rata dobânzii este stabilită astfel încât cererea de bani egalează oferta..."
Richard G. Lipsey, K. Alec Chrystal, Economie pozitivă. Multumesc!

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Ca să încerc să fiu pe înțelesul tuturor, nu poți fii sărac și cu pretenții. Oferi în funcție de cererea de pe piață. Cu cât nevoia pentru acel lucru este mai mare sau mai mică, cu atât oferta se schimbă. N-ai mai întrebat asta odată? Dacă eu să spunem că am 2 miliarde de euro toți banii disponibili ca bancă pentru împrumuturi, tu vii și vrei să împrumuți să zicem 500 de milioane de euro ( adică 25% din totalul banilor ) dar mai sunt alți 400 de oameni cu aceeași cerință iar pe lângă ei alți 20.000 de oameni ce doresc să facă împrumuturi mult mai mici dar cumulate rezultă tot în 500 milioane euro, atunci eu ție îți voi pune o dobândă pe măsură la bani de vreme ce pe piață există o cerere enormă și nu am eu nevoie de tine ci tu de mine. Cam așa stă treaba cu finanțele/băncile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba l pe Mugur Isărescu