| PascuBogdan a întrebat:

La ce te poate ajuta un master?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu faci un master este ca si cum te-ai opri la ciclul inferior al liceului ( clasele 9-10)!
In CV-ul tau, angajatorul vede la capitolul "studii" doar pe cele de licenta( pe care le poti justifica cu o diploma pe care scrie "ciclul I studii universitare de licenta"). Crezi ca ar alege unul cu diploma de licenta sau unul cu diploma de master ( ciclul II de studii universitare de masterat)?

Apoi, sunt concursurile pentru ocuparea unui post, concursuri care impun condita unui master sau a unui doctorat pentru a putea participa.

Alt avantaj este ca un master iti confera un alt nivel de calificare, respectiv nivelul 7 din EQF/CEC(European Qualifications Framework/Cadrul European al Calificarilor) si din Cadrul National al Calificarilor--- o licenta iti confera doar nivelul 6 din EQF/CEC! Vezi nivelurile de calificare in Legea 1/2011 -legea educatiei nationale la art. 150 aliniat(1) si art.153, aliniat(1) :http://www.dreptonline.ro/......1_2011.php

| PascuBogdan explică (pentru alessia5158):

Eu cred ca mai mult angajatoru se uita mai mult la experienta care o ai nu la studii

| alessia5158 a răspuns (pentru PascuBogdan):

Nu si in cazul proaspatului absolvent!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masterul are rolul de a te ajuta sa aprofundezi intr un anume domeniu.

de cand sa introdus sitemul Bologna si numarul de ani de facultate sa redus cu 1, masterul a devenit oarecum o urmare fireasca a studiilor de licenta pentru a putea fi specializat intr un domeniu

| kar1GaNNN a răspuns:

In general, inscrierea la master se realizeaza din dorinta de a evolua in domeniul ales, dar nu numai. Un master poate da ocazia absolventului de a se reprofila, de a se axa pe un nou domeniu de activitate, la care, pana in prezent, nu a putut avea acces. In cadrul cursurilor de masterat, pe langa acumularea de noi informatii, mai sunt prezente si sarcini de prezentare a unor lucrari cu un continut ridicat de profesionalism, cu ajutorul carora sunt testate adevaratele aptitudini ale studentului.

| MotanAndrei a răspuns:

Ca sa ocupi un loc mai bun, gen manager sau patron. Daca vrei sa castigi mult, urmeaza un master.