| BebeClown a întrebat:

La Evaluarea Nationala din 2010 s. a dat urmatoarea cerinta
B.Redacteaza un text de 10 - 15 randuri, in care, valorificand textul dat (Alin Totorean, In vacanta cu aparatul foto in Terra Magazin), sa-ti exprimi opinia despre utilizarea aparatului de fotografiat ca mijloc de a infatisa peisajul preferat. 12 puncte
In textul redactat, trebuie:
- sa mentionezi doua motive pentru care alegi sa utilizezi aparatul de fotografiat pentru a infatisa un peisaj;
- sa descrii doua detalii ale peisajul preferat care te-au impresionat;
- sa redactezi un continut adecvat cerintei
Eu sunt a VIII a si as vrea sa stiu cum ati face voiaceasta cerinta.Mersi anticipat.

1 răspuns:
| Mystique_5599 a răspuns:

Cred că pentru început aş nara in maxim 3-4 rânduri un eveniment special din trecut (clar imaginar), apoi aş băga puţină melancolie de genul: "Însă toată acea bucurie şi sentimentele mele au rămas adânc înfipte în amintiri.Amintiri care se deteriorează cu fiecare minut al vieţii mele, nefiind palbabile, nevăzându-le, doar existând în mintea mea, ca printr-o ceaţă." Apoi aş băga subtil şi o soluţie pentru astfel de cazuri. Cam aşa: "Până acum un aparat de fotografiat imi părea destul de neînsemnat, dar acum realizez cât de mult contează să poţi surprinde in fotografii imaginea trairilor tale." In fine, te descurci tu... pot fi multe idei de a rezolva cerinta asta.winking