| andrei2298 a întrebat:

La evaluarea nationala la romana am avut un exercitiu sa facem o fraza din doua propozitii dintre care una predicativa introdusa prin "cum".Am subliniat predicativa si am scris"predicativa".Are ceva? Se considera semn?

7 răspunsuri:
| BlackChocolate1 a răspuns:

Nu te speria, nu se intampla nimic.Era subliniere, si eu am subliniat predicatele, si acum crezi ca imi anuleaza lucrarea pentru asta?! Nici o sansa.Relaxeaza-te! happy

| elComandantee a răspuns:

Terminaţi mă cu prostiile.
Puteai să faci 10 semne d-astea. Nu ţi-o anula nici dracu. Ştiu ei să depisteze dacă e semn sau nu. Nu-s aşa proşti cum crezi tu.

| andreix2c a răspuns:

Nu are cum sa se considere semn. La acel exercitiu puteai sa incercuiesi, sa subliniezi, caci era normal, asa se procedeaza la limba romana la propozitiile subordonate. Nu-ti face griji si nu va mai faceti griji, o lucrare nu se anuleaza asa usor.

| andrei2298 explică (pentru andreix2c):

Iti multumesc mult.Crede-ma ca imi este foarte frica pentru ca acest examen e foarte important pentru mine.Lucrul care ma mai ingrijora era ca la inceput pixul a scris albastru inchis, apoi culoare a inceput sa se deschida putin(pix Schneider)si am completat la unul din primele exercitii cu el vreo trei cuvinte si se vedea o diferenta(nu foarte mare), dar atata timp cat am scris cu acelasi pix nu-mi fac griji.

| andreix2c a răspuns (pentru andrei2298):

Si eu am dat examenul deci am acelasi sentiment. Oricum era foarte ciudat. Prima foaie de examen era dintr-o hartie diferita de cea de la a doua foaie de examen. Stiloul meu scria mai ingrosat pe prima si mai subtire la a doua, era de la foaie, caci pe cioarna scria tot gros.

| andrei2298 explică (pentru andreix2c):

Oricum nu poate nimeni sa scrie la fel ca tine, iar culoarea era albastra, deci nu ar trebui sa ne ingrijoram, pentru ca sigur altii au facut greseli mai mari. Daca s-ar uita la fiecare greseluta ar anula jumatate din lucrari.

| andreix2c a răspuns (pentru andrei2298):

Exact.