| Nuta_Marius_1998 a întrebat:

La examen, la română, de exemplu cand zice sa dau sinonime sau la alte exercitii mai scriu "Un sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor este:..." sau scriu direct raspunsul

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Majoritatea profesorilor de romana (inclusiv unii care corecteaza) recomanda sa se dea orice raspuns formulat in enunt.

L.E.: Teoretic, corecte sunt ambeme variante de răspuns, dar practic, mai conteaza si impresia pe care o lasi pana ajunge la compuneri, unde notarea e ceva mai subiectiva.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Scrii direct, nu plictisii profii care ar trebui sa citească aia de 200-300 ori pe zi.

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Chiar e mențiune pe undeva prin barem ceva gen 'orice forma de răspuns e acceptata atât timp cât e corecta'.
Chestia e ca la examenul de admitere asta a zis profa ca unde se cere sa spunem/menționăm scriem simplu, 'repede=iute', iar unde sa formulam sa formam fraze, pe când la bac profa ne-a sugerat sa răspundem în propoziții. N-am pierdut puncte în nici înainte din situații. happy

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Majoritatea profesorilor de romana (inclusiv unii care corecteaza) recomanda sa se dea orice raspuns formulat in enunt.

L.E.: Teoretic, corecte sunt ambeme variante de răspuns, dar practic, mai conteaza si impresia pe care o lasi pana ajunge la compuneri, unde notarea e ceva mai subiectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt anumiți profesori care țin cont de modul în care formulezi răspunsurile. Nu este bine să ai rezolvări foarte seci, dar nici unele extrem de complexe care deviază de la ideea de bază a exercițiului.