| Benyamin173 a întrebat:

La facultate se poate intra cu orice medie?(no hate me rolling on the floor )

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu
Sunt facultati unde se intra pe baza de dosar (adica se ia in considerare media de la bac, de ex daca sunt 300 locuri se iau primii 300 candidati in ordinea mediei de la bac) si sunt facultati unde se da examen de admitere si numai ala conteaza (de ex medicina, farmacie, facultatea de asistenti medicali etc).
Dar sunt si unele facultati unde se da examen dar se tine cont si de media de la bac dar in proportie mai mica gen maxim 20% (cum e politehnica).

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"facultate" e generic
daca ai bac-ul poti sa intrii la o facultate care nu are numarul de locuri ocupate extrem de usor
iar la o facultate particulara conteaza malaiu' nu media, bani sa ai si termini facultatea fara sa inveti o iota

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bizon95):

Si cu diploma aia poti merge linistit ca vanzator in magazin.

| Bizon95 a răspuns (pentru cosmin1324):

In strainezia, nu, dar in RO e recunoscuta oficial, insa asta iti da cel mult dreptul la un interviu, ca intr-adevar, altceva nu prea faci cu ea

totusi, daca ai pile, atunci se numeste ca ai studii superioare deci pot pilele alea sa te puna pe un slariu bun

| Yurisa a răspuns:

Depinde de facultate si ce metodologie de admitere are fiecare. Nu cred ca este un raspuns universal

| EGGc a răspuns:

Pai trebuie sa iei bacul? cu el mergi la facultate, la multe facultății trebuie sa dai un examen cu care se face media, apoi se vor repartiza de la cel mai bun scor in jos, pana cand locrurile se termina. Poti intra la facultate cu 6 daca stii ca te poti încadra în primi 30-40 (sau cate locuri are un profil la facultatea aleasa de tine). Bafta!