| Atim a întrebat:

La facultăți, termenii "fără frecvență" și "învățământ la distanță" se referă același lucru?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este aceeasi forma de invatamant, invatamant fara frecventa era sintagma folosita inainte iar invatamant la distanta este sintagma folosita acum.
De altfel consider ca "fara frecventa" era o forma mai corecta, avand in vedere ca si cei din aceeasi localitate cu facultatea pot urma aceasta forma, desi nu sunt la distanta.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

De data asta, maestre, trebuie sa nu va dau dreptate. S-a schimbat "fara frecventa" in "cu frecventa redusa". "La distanta" este altceva. Cititi raspunsul meu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ai de ce sa ma contrazici, am terminat facultatea de drept la fara frecventa, asa ca stiu cum este.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Formele de invatamant sunt: cu frecvență, cu frecvență redusă si
la distanță.
Forma de învățământ cu frecvență redusă se caracterizează prin activități dedicate mai ales unor cursuri de sinteză și pregătirii aplicative, programate în mod compact și periodic, care presupun întâlnirea nemijlocită, în spațiul universitar, a studenților cu cadrele didactice de predare, completate de alte mijloace de pregătire specifice învățământului la distanță.
Forma de învățământ la distanță se caracterizează prin utilizarea unor resurse electronice, informatice și de comunicații specifice, activități de autoînvățare și autoevaluare completate de activități specifice de tutorat.