| Vernusio a întrebat:

La facultatile de asistenti medicali si de asistenti de farmacie iti trebuie bacalaureatul si dai test de admitere sau e ca la postlicealele acelorasi specializari unde nu dai nimic?

Răspuns Câştigător
| Kuroo a răspuns:

Cred ca facultatea cere mult mai mult decat postlicealul. Depinde si de regulile facultatii, dar cu siguranta iti trebuie bacalaureatul.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti depune dosarul si mai repede dar sa ai Bacalaureatul cand dai examen.

| calitro a răspuns:

Depinde de politica facultății. De regulă, admiterea este pe bază de dosar însă trebuie să fi promovat examenul de bacalaureat.

| PeFuga a răspuns:

Pentru admiterea la facultate (studii superioare) este nevoie sa ai bacul luat (studii medii finalizate).