| andreidin a întrebat:

La filologie se face multa gramatica la engleza? iar cu istoria pentru academia de politie materia se face si la liceu daca esti la stiinte sociale sau la filologie?

2 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Depinde de profesori. Si eu am vrut sa dau la Academia de Politie si sunt la profilul filologie - bilingv-engleza (trec clasa a 12-a) unde se zice ca se face multa engleza, romana si istorie, insa daca nu ai profesori ca lumea, degeaba. Ar fi trebuit sa fac pregatire la engleza si istorie ca altfel ce am facut la liceu nu ma ajuta. Testele la Academia o fi ele grila, dar nu sunt simple deloc si e bataie mare, trebuie sa fii cat mai bun sa iesi in fata.
In mod normal, asa cum suna si profilul, ar trebui sa se faca gramatica ca lumea la engleza (poate tu dai de prof ca lumea), iar la istorie din cate stiu eu nu e chiar tot ce faci in a 12-a pentru BAC, este mult mai multa materie, iar pe site-ul lor gasesti ce lectii sa inveti si iti spun si numele manualelor din care sa inveti, iar ele sunt in numar de 7 manuale. Asa ca, din punctul meu de vedere, daca vrei sa dai la Academia de Politie, mergi serios pe pregatire.

Multa bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Tematica de la Istorie ( pentru admiterea la Academia de Poliţie ) la linkul :
http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Vezi şi Programele ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx ( Secţiunea "Liceu" )

Toate cele bune!