| Lovelypeaches100 a întrebat:

La limba romana la bac ce lecturi trebuie sa citesti? Cate comentarii sunt la aceste lecturi? Comentariile eu trebuie sa le scriu ca tema si dupa sa le invat? Sau sunt niste comentarii pe care le gasesc pe internet si trebuie sa le scriu mot a mot? Cate sunt la numar? Este o prostie mare ca ne pun sa invatam pe de rost asemenea rahatele...

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Lecturile sunt in functie de profil. Poti cauta pe net lista de opere pentru BAC. Profii aleg daca vi le dau la scoala sa le xeroxati, sau transcrieti, sa le invatati din carte, le dicteaza ei si le scrieti, apoi va asculta, sau daca va cer sa le faceti voi (adica majoritatea sa le copieze de pe net). Se gasesc foarte usor, cauti dupa numele operei si comentariul/caracterizarea personajului.

| Lovelypeaches100 explică:

Selly asta sper ca face ceva schimbare in sistem

| Michaeel a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Domne,dejeaba iti faci sperante ca Seii schimba ceva, vorbeste gura fara el.Ce poate sa schimbe? Daca tie nu iti convine ca trebuie sa citesti niste opere importante asta e alta poveste.A dat ala bacul si a luat o nota mare si gata, se crede mare Einsten. Bine ca o persoana ce face ''muzica'' sau mai bine spus zgomot despre femei si bani stie care este cel mai bun mod de educare a unui copil.Sa ramana el la manele si la ''facut de coco'' in loc sa faca pe profesorul laughing

| Pati2500c a răspuns (pentru Michaeel):

Degeaba te ofensezi, baiatul ala spune bine ce spune. Nu ascult muzica lor, dar chiar are cunostinte si debitul verbal, si ideile sale sunt foarte bune despre schimbarea acestui invatamant invechit. Pun pariu ca tu nu mai esti acum la scoala sa vezi ce metode invechite si manuale vechi de 15 ani folosim. Cate pagini inutile de caiet scriem si le memoram,, pentru nota ‘’ in 2020 fata de cei din strainatate

| Michaeel a răspuns (pentru Pati2500c):

Domne, ''nu ma ofensez degeaba'', vorbesti exact ca el, se vede ca te-a spalat pe creier.Cu siguranta te gandesti ca nu coteaza scoala, ca te faci vlogger si ai bani ca el. Inteleg ca nu iti convine ca trebuie sa citesti dar fara citit si invatat ajungi ca cersetori de pe strada.In straintate crezi ca aia stau si lenevesc? acolo e si mai sever sistemul de invatamant si acolo copii i-au scoala in serios nu ca tine. Continua tu sa il admiri pe Seii ca vei vedea ce departe ajungibatting eyelashes

| Pati2500c a răspuns (pentru Michaeel):

Il admir pentru gandire, cat despre unde vreau eu sa ajung stai linistit, eu cred ca voi ajunge unde vreau. In rest nu ai inteles ce am vrut sa spun. Eu vorbeam despre problemele sistemului de invatamant care sunt destule daca studiezi in zilele noastre. De la manuale vechi de 15 ani de pe care nu mai ai ce invata. Desigur ca scoala conteaza, nu cred ca am spus ca nu conteaza daca ai citit cu atentie. In fine degeaba iti explic, tot ca tine o vei tine. In strainatate elevii au un sistem de invatamant mult mai bun decat al nostru, ei cand invata ceva chiar inteleg, in schimb noi scriem mult si fara rost. La scoala avem nevoie de materie restructurata, pana si profesorii se plang de materia multa care nu e de folos pentru ca nu s-a ocupat nimeni de ea. Tu pari cel cu principiul :,, taci si indura’’, omule avem nevoie de o schimbare avem din ce in ve mai multi analfabeti functionali, oare de ce? De ce in alte tari nu sunt asa multi ca la noi? Iti spun eu din cauza acestui sistem invechit...

| Lovelypeaches100 explică (pentru Michaeel):

Iti recomand acest video, Romania este praf daca tin cont de pedagogie https://youtu.be/nHHFGo161Os