| Lilix99 a întrebat:

La mine la scoala facem engleza si franceza dar diriga ne-a anuntat ca putem face si greaca(ca optional) si m-am inscris ..Cat de importanta e limba? Ma ajuta cu ceva?

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine ai invata: germana, engleza, spaniola, franceza, italiana, in aproximativ aceasta ordine.
Greaca prea putin probabil sa te ajute, poate vrei sa ajungi sa lucrezi ca ghid turistic in Grecia sau sa lucrezi la o firma mixta greco-xyz, alte variante nu prea vad. Nu zic ca strica sa o inveti, dar cred ca, alegand spaniola de exemplu, ai fi mult mai castigata.
Daca eu nu te pot convinge de asta, poate te convinge faptul ca spaniola este a doua limba dupa chineza ca numar de vorbitori. Dar, daca am pomenit de asta, ar fi bine sa zic ca, in europa de vest si centrala (adica daca o scoatem pe mama Rusie din calcul), cele mai vorbite limbi sunt germana si italiana.
Poftim, cred ca ti-am dat de gandit. happy

| MihaelaDart a răspuns:

Nu este importanta, dar poti profita de a o invata. Candva, limba greaca era limba de circulatie, desi fiind o limba grea, au admis limba engleza. Nu stii niciodata in viata, cum traiul tau ia o intorsatura si intr-o zi va fi necesara aceasta limba.

Eu as fi preferat in liceu ori facultate sa fi facut aceasta limba, pentru ca ador limbile grele, imi plac si le invat usor. Intre timp, a aparut o oportunitate de a pleca in Grecia si de a locui definitiv, am facut meditatii pentru a o invata si regret ca nu am invatat-o cat eram mai mica, dar asta e... oricum sunt cunoscatoare de limba, scris si vorbit. Si nu are nici o treaba limba cu economia tarii, asa cum mentioneaza un user aici.

| Xennofull a răspuns:

Nu e prea important imi ales cu scaderea semnificativa a Greciei.

| deeadeea111 a răspuns:

Limba greca nu e asa de importanta precum engleza, franceza, germana etc.
insa nu e rau sa stii o limba in plus, nicu nu stii cand iti va fi de foloslaughing

| michelia a răspuns:

Daca ti s-a oferit si optiunea asta si nu-ti vine greu ( ca timp), n-o refuza.
Orice limba straina cunoscuta poate fi la un moment dat un avantaj pentru studiile tale sau pentru job-ul tau.
Acum cam toata lumea stie doar engleza si ceva ceva franceza.
Nu te lasa influentata de situatia actuala din Grecia. Cunostintele iti ramin pe viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai bine zic sa te orientezi pe limbile vorbite (portugheza,spaniola, germana, engleza etc.) greaca nu prea se vorbeste doar in Grecia, si nu e foarte important, dar nu e rau sa inveti orice limba.Bafta

| kiv1990 a răspuns:

Pai daca doresti s-o inveti e super, oricum n-o sa faci nimic cu ea, doar daca o sa fii traducator, insa de obicei se cere ca sa cunosti engleza la perfectie si una europeana (germana sau franceza sau spaniola). cel mai important e sa inveti

| GoldVali a răspuns:

Tu intrebi ca sa intrebi?

| Lilix99 explică (pentru GoldVali):

YES.PROBLEM?(troll face)happy

| GoldVali a răspuns (pentru Lilix99):

Pai alege si tu raspunsuri castigatoare cand intrebi ca sa s evada ca ai avut nevoie de ele. Asa tot pari sa intrebi ca n-ai ce face.

| AquagirlDiana a răspuns:

Este important sa stii cat mai multe limbi, fiindca cu cat stii mai multe cu atat mai usor retii urmatoarele pe care le vei invata. Totusi limba greaca nu este prea vorbita, dar te poate ajuta daca ai vrea sa mergi in Grecia.
P.S Orice limba te ajuta oricat de putin happy

| Cateweline a răspuns:

Deci germana engleza si franceza sunt importante, dar greaca nu e, dar daca iti place poti sa o faci ca nu e nimic daca stii o limba in plus

| danielKGB a răspuns:

O limba grea, importanta nu este.