| Monyyyyy a întrebat:

La mitoză gen dacă imi cere 2n egal cu 4 rămâne tot așa? La meioza se imparte?

1 răspuns:
| Horus35 a răspuns:

Nu înțeleg exact întrebarea ta și ce ți se cere. In urma mitozei rezulta dintr-o celulă diploidă somatică două celule fiice identice ca structură și funcție. Adică se păstrează numărul de cromozomi 2n. Dacă celula mama are 2n=4, înseamnă ca și celulele fiice vor avea 2n=4. Din 4 cromozomi bicromatidici rezulta 8 cromozomi monocromatidici care se vor împarți egal.
Din mieoză rezulta 4 celule haploide (jumatate din numărul caracteristic speciei) adică n=2.