| sabin89 a întrebat:

La noi cuvântul "dicţionar" are 4 silabe. Câte silabe are la englezi "dictionary"? Dar, au ei noţiunea de "silabă"? Cum ar despărţi ei acest cuvânt la marginea rândului?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Tot 4, dic-tion-a-ry, în teorie, în practică s-ar putea ca să differe în funcție de dialect. Dar pare că atât în engkeza britanică cât și în cea americană e la fel: https://en.m.wiktionary.org/wiki/dictionary

Dacă te întrebi care ar fi algoritmul pentru aflarea despărțirii corecte în silabe a unui cuvânt în limba engleză, experții recomandă consultarea unui dicționar... asta e tot, engleza tratează fiecare cuvânt ca un caz particular atât în scriere cât și în silaficare, de aceea de obicei nu prea vezi despărțiri în silabe la final de rând în texte în engleză mai recente, doar în texte mai vechi.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Totuşi, dacă ar fi să desparţi "restaurant" la capăt de rând, tu cum l-ai despărţi?
Şi câte silabe zici tu că are "restaurant"?

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Cred că e Rest-au-rant deși aici fac analog cu despărțirea în silabe în franceză de unde provine cuvântul.

11 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Tot patru (dic-șio-nă-ri)

| sabin89 explică (pentru CIaudiu):

Şi câte silabe are "restaurant" (la ei)?

| CIaudiu a răspuns (pentru sabin89):

Doua silabe

| sabin89 explică (pentru CIaudiu):

Care ar fi cele două?

| CIaudiu a răspuns (pentru sabin89):

Rues-trant

| sabin89 explică (pentru CIaudiu):

"Rues-trant" - Cum crezi că l-ar despărţi la capăt de rând?

| korina99 a răspuns:

Dicţionar are intr-adevar 4 silabe dar celalat e:
dic-tion-a-ry

https://www.qdictionar.com/definitie-dex/dictionar.php#silabecuvant

| sabin89 explică (pentru korina99):

Deci tot 4 are şi celălalt.

| sabin89 explică (pentru korina99):

Cum ai dedus că în engleză se despate în silabe aşa: "dic-tion-a-ry"? Linkul pe care mi l-ai dat se referă doar la varianta în română.