| CORE55 a întrebat:

La scolile profesionale se ia bursa chiar daca un parinte munceste?

Dupa ce termini o scoala profesionala vei fi angajat undeva sau trebuie sa iti cauti?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, toti elevii primesc bursa profesionala, conform HG nr.951/2017, citez:
"ART. 2
  (1) Bursa profesională se acordă tuturor elevilor care frecventează învăţământul profesional şi constă într-un sprijin financiar lunar de 200 lei, al cărui cuantum poate fi modificat anual prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Educaţiei Naţionale.
  (2) De bursă profesională beneficiază şi copiii străinilor beneficiari ai unei forme de protecţie în România sau ai străinilor, respectiv ai cetăţenilor Uniunii Europene/Spaţiului Economic European şi ai Confederaţiei Elveţiene cu drept de şedere/rezidenţă pe teritoriul României, care frecventează învăţământul profesional.
  ART. 3
  (1) Bursa profesională se acordă în fiecare an şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, a pregătirii practice şi pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de certificare a calificării profesionale.
  (2) Elevii declaraţi repetenţi la finalul unui an şcolar din învăţământul profesional nu beneficiază de bursa profesională pentru anul de studiu din învăţământul profesional pe care îl repetă.
  (3) Se exceptează de la prevederile alin. (2) cazurile de repetare a anului şcolar din motive medicale.
  (4) Elevii declaraţi repetenţi în învăţământul liceal, care optează pentru continuarea studiilor în învăţământul profesional, beneficiază de bursă profesională."

| AcelasiDarNuMereu a răspuns:

Eu am terminat profesionala anul trecut și am luat bursă, cu toate că maică-mea lucra. Și în legătură cu locul de muncă depinde. Ca să înțelegi mai bine, te poate lua respectivul patron unde faci practica ( la sfârșit de clasa a 11-a) sau efectiv iți poți căuta tu. Dar nimeni nu-ți garantează că respectivul patron unde vei face practica te va angaja acolo după ce termini școala. Ține de el. Nu știu dacă ai putut înțelege...De exemplu pe mine a vrut să mă angajeze la acel service auto unde am făcut practică, dar n-am vrut și acum sunt în Anglia.