| bogdi504 a întrebat:

La specializarea calculatoare din cadrul unei facultati se axeaza mai mult pe informatica (programare) sau aceasta e mai mult de umplutura? Inca o intrebare, locurile de munca in care m-as putea angaja pe domeniu dupa ce termin facultatea de calculatoare presupun toate programare sau sunt si locuri care nu presupun programare?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai asa... tu ai vrea sa faci o facultate de unde in principiu iesi programator... pentru a ajunge la un job care NU presupune programare? Chiar nu inteleg treaba asta. Acum, ca sa detaliez un pic, depinde foarte mult de facultate - la Cluj nu se face ce se face la Iasi, iar la Iasi la automatica si calculatoare de la Universitatea Tehnica e destul de diferit de facultatea de informatica de la Cuza. Mai exista si posibilitatea ca dupa vreo 2-3 ani sa te duci mai mult pe hardware sau pe software. Bineinteles ca exista si posibilitatea sa aprofundezi la sfarsit printr-un master, logic.

| bogdi504 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-ar place mai mult pe partea hardware

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdi504):

Atunci mergi la ceva de genul automatica sau cibernetica. Nu sunt prea multe pe felia asta. In principiu ai Automatica la Iasi si Cibernetica si Automatica la Bucuresti. Restul cam sunt praf in ochi.