| SomeRandomDude a întrebat:

La subiectul 3 la romana, daca am poezie si scriu mai intai poezia si dupa comentariul, ma depuncteaza?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu puncteaza asa ceva, ei puncteaza strict dupa barem si-n barem nu scrie ca se puncteaza ca scrii poezia. Trebuie sa dai cate un vers/2/3 ca citat cand sustii o idee, dar aia in context si doar versu respectiv.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In baremul de corectare NU se acordă punctaj pentru invățarea unei poezii pe de rost.
Trebuie să te axezi pe un eseu privind tema și viziunea despre lume a autorului: contextul literar, in ce curent literar/cultural se integrează poezia, să integrezi poezia in trăsăturile acestui curent literar; apoi vei scrie despre tema poeziei, motive lirice, elemente de compoziție si limbaj (titlul, imaginar poetic, motiv poetic, figuri semantice, elemente de prozodie etc).
Iar in final, o concluzie in care sustii (pe scurt) incadrarea poeziei intr-un curent literar/cultural.

Nu ți se puncteaza daca scrii poezia. Doar pierzi timpul.
In baremul de corectare se urmaresc doar cele scrise mai sus de mine. Success! happy

| Catrice a răspuns:

Stai ca nu pricep.
Tu... te referi ca vrei/ar trebui sa scrii toate versurile poeziei?! Dar ce ai face om cazul unui roman? Sa îl scrii pe tot?
Nu punctează nimeni faptul ca tu știi pe de rost poezia cat timp nu înțelegi ce transmite.

| SomeRandomDude explică (pentru Catrice):

Eu am invatat o poezie pentru bac, si in caz de cade poezia respectiva, sunt curios daca-mi depuncteaza daca scriu mai intai poezia, si dupa comentariul.

| Catrice a răspuns (pentru SomeRandomDude):

Si dacă nu pica poezia aia? laughing
Poți deveni suspect de copiere.

| brokxy a răspuns (pentru Catrice):

Daca ii cade Luceafarul vreau sa vad cum il scrie laughing laughing laughing

| Catrice a răspuns (pentru brokxy):

Îl scrie de mana, pe foaie, citeț.
Doar ca o sa ii ia mai bine de 3 ore și 10 pagini laughing record național o sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal, nu, dar n-ai de unde sa stii ce are in cap corectorul. Mai bine scrii poezia pe ciorna daca te ajuta, iar acolo, poti face ce vrei cu ea

| SomeRandomDude explică (pentru anonim_4396):

Da la asta ma gandeam si eu dar totusi, poate puncteaza daca o stii laughing

| brokxy a răspuns:

Daca vrei 4 da poti scrie poezia

| Alexx234qw a răspuns:

Băăă, nu scrie poezie ca se va considera semn si iti amana lucrarea!