| demetria_8544 a întrebat:

La trecerea dintr-un mediu transparent in altul,viteza luminii s-a micsorat de 1, 5 ori.Compara indicii de refractie ai mediilor date. Ajutor va rog mult

2 răspunsuri:
| codrinstefan2103 a răspuns:

Indicele de refracție în vid este 1 (n=Cvid/Cmediu) și dacă viteza luminii s-a micșorat de 1.5 ori înseamnă că Cmediu = 300 000 / 1.5 = 200 000 m/s de unde rezultă că indicele de refracție n = 300 000/200 000 = 1, 5. Cu cât mediul este mai dens, cu atât viteza luminii scade iar indicele de refracție crește.

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru codrinstefan2103):

Aici ți-am dat un exemplu ideal, când trece din vid în alt mediu dar poate să treacă dintr-un mediu al cărui indice de refracție e 2 în altul în care viteza luminii scade de 1, 5 ori. Concluzia e aceeași.