| paulp a întrebat:

Lemnul de brad e considerat "lemn masiv"? Ce include mai exact denumirea de "lemn masiv"? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Lemn masiv inseama lemn fara alte combinatii. Tamplarii folosesc lemn stratificat acoperit cu furnir. acela nu se mai poate numi masiv. Lemnul masiv inseamna doar lemn indiferent ca este rasinos sau foios, adica brad sau stejar.

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Normal, poate sa fie si plop, tot lemn masiv se numeste. Include mobilierul facut din lemn. Nu sunt din lemn masiv obiectele facute din PAL, PFL etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lemnul masiv are o durabilitate mare in timp la contactul cu solul. Bradul este un lemn moale. Cand zici lemn masiv zici salcam sau stejar. Se vede si la greutate. Ridica o masa de brad si una de stejar...aia de stejar nu o poti fara doi oameni calumea. E mai plin fara goluri.
Daca vrei mobila care sa tina de la 10 ani in sus iei una de lemn masiv, una de lemn moale cum e bradul te tine vreo 2-3 ani si se duce.
Daca vrei calitate iei stejar sau salcam.

| morfeo a răspuns (pentru anonim_4396):

De stejar ce parere ai?

| paulp explică (pentru anonim_4396):

Asa credeam si eu initial. ca masiv se refera la densitate, greutate - insa cum spune mai jos colegii, nu e asa. lemnul masiv e lemnul care se gaseste in stare naturala - brut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulp):

Cand vorbim de rezistenta in timp tot salcamul si stejarul sunt cei mai buni. Nu ai ce compara cu bradul.

| Marbea a răspuns:

Lemn masiv este lemnul obtinut din taierea copacilor de oricare ar fi ei: fag, brad, stejar, nuc, salcam, cires, castan, frasin, etc.