| Flavianadx a întrebat:

Lma de 1 mai! Avem pe aici babute si mosi octogenari care isi amintesc vremurile comuniste? Cum era? Ce obligatii aveati in perioada asta? Ce nostalgie... vreau cat mai multe detalii happy happy

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

De 1 mai.
Mergeam cu școala la defilare. Eram îmbrăcați în uniforme școlare, cu cravate roșii de pionieri. Scandam lozinci, Cântam cântece revoluționare comuniste.
Porniți înainte tovarăși.
Vine iară primăvara.
Salut voios de pionier.
Hei rup, hei rup, cad stânci de fier,
Din munca dusă de brigadier.
Macarale râd în soare argintii, macarale, în zori de zi.
Ilenuța tractoristă.
Mărețul Stalin ne-a adus salvarea.
Ne bucuram de ceea ce făceam, era o distracție, ni se părea frumos. Mâncam cremvurști cu muștar și mici cu părinții noștri la iarbă verde. Seara era dans într-un parc și cânta o muzică militară și dansam cu colegele noastre.

| Flavianadx explică (pentru Lioana):

Mama ce vremuri. Si agatati tipe misto cu cremvurstii vostri? big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Flavianadx):

Aia cu cremvustiul mai mare, desigur. E bine cunoscut ca nu conteaza cit de mare e cremvustiul, doar sa nu fie mic. big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru Flavianadx):

Da. Pe bune. Nu erau baștani cu fițe și merțane. Agățai cu un cremvurșt și un suc la cofetărie.
Doi lei, o lămâie,
Trei lei, o duduie.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu am agățat o dată cu un iaurt plătit la Gospodina, fastfoodul de pe vremea aceea.

| Flavianadx explică (pentru sadrian46):

Te salut, tinere in adidasi...

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1 Mai a fost sarbatorirea inceputului verii, iar 23 August semnul ca vara se termina.
Chefuri mari, cu mici si bere, peste tot.
In lipsa de pandemie, lumea a mers sa se odihneasca la pret REDUS in statiuni: la mare, la munte, si-a pregatit recolta la tara, drumetii, chefuri bune si ieftine.
Cica, "nu s-a gasit nimic", dar doar prostii duceau lipsa intr-adevar.
Nimeni n-a murit de foame! Nici de pensie mica.

Tineretul s-a socializat personal, nu prin telefoane destepte, internet, social media.
Majoritatea care au trait acele vremuri, au nostalgie, ar re-trai cu mare placere acele vremuri "grele", oricand.

| Flavianadx explică (pentru Bula):

Iti las aici un link cu imagini din paradisurile comunismului, ca poate esti nostalgic :))
https://www.youtube.com/watch?v=nwqsKrj75gc
Ete ce aplauda aia cu spor :))

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nevoie sa fii octogenar... Primavara se mai organizau lucrari de "munca patriotica" in cadrul carora cetateanul de rind facea ce nu ar mai face azi nici sa il picuri cu ceara: CURATENIE IN JURUL BLOCURILOR!

| Fatamuntilor a răspuns:

Uniforma obligatorie incepand de la gradinita si terminand cu clasa A XII Cu bentita pentru fete, matricola.Costum de pioner pentru evenimente. Avem plan pentru sticle si borcane, plante medicinale, maculatura.Munca patriotica. Dupa orele de scoala, odata pe saptamna, informare politica.TREBUIA sa scoatem din Scanteia Tineretului realizarile tovarasului.Nu putea note, dar trebuia sa o faceam.Mergem si sambata la scoala
Defilari de ziua nationala
Program tv de 2 ore.In perioada aia am descoperit pasiunea pentru citit
Alimentele de baza pe cartela.Cu toate acestea nu am simtit lipsuri.

| johnnny123 a răspuns:

Realizezi ca "vremurile comuniste" erau acum 32 de ani, deci nu e nevoie sa fii octogenar ca sa ti le amintesti. Si le amintesc foarte bine si oamenii de 50 de ani.

| alina2k18 a răspuns:

Babute si mosi soro?
Te scuipa aia daca li te adresezi asa laughing

| Lukasssz a răspuns:

@corolav ce zici?

| zilog a răspuns:

Acum cred că oamenii bătrâni sătui de viața asta chinuită se duc de bună voie să fie eutanasiați scuze vaccinați în speranța că o să moară mai repede si că o să le ia alții păcatele.
Uite nașa mea avea 77 ani si s-a dus să se vaccineze si a murit in 3 ore de la vaccin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era de zici că nu era. Nu intrau mici la rație.

| Mopmop a răspuns:

Asta cu mosii m-a durut enormhappy pai cum sa fi fost, bine tare. Parada de 1 Mai. Lumea facea munca patriotica la greu. Soimii Patriei si Pionierii mobilizati in actiuni de igienizare a spatiilor verzi. 4 ore cred de program tv in care Partidul era descris pe larg, Conducatorul preamarit. Etc.
Vremuri frumoase!

| Flavianadx explică (pentru Mopmop):

Ce frumos! Dar lasa ca si acum tinerii au grija de spatiile verzi si natura.

| Mopmop a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu stiu daca esti sarcastica sau nu acum. Inclun sa cred ca marea majoritate a tinerilor nu fac asta si mare vina o purtam noi cei in varsta. Puterea exemplului e cea mai buna metoda de a educa pe cineva...

| gabicoo a răspuns (pentru Mopmop):

Două ore program tv Luni - Vineri.

| Lioana a răspuns (pentru gabicoo):

De luni pana vineri? Atunci week-end-ul nu avea 2 zile. Doar duminica era libera. Sambata era zi lucratoare. Dar duminica era program mai lung la TV.

| gabicoo a răspuns (pentru Lioana):

Și sâmbăta era program tv un pic mai lung!
Referitor la weekend în unele sectoare de activitate se aplica sistemul "SRL" = săptămâna redusă de lucru!

| Eisenheim a răspuns:

Stai liniștit/ă, nu sânt dinaia aici laughing