| andr3ivineticu a întrebat:

Lovirea copiilor cu pumnul de către colegii lor este interzisa de regulament.

Acel "este" de ce este predicat verbal? Complementul de agent modifica sau cum?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai o propoziție are nevoie neaparat de un predicat, cuvântul "este" e singurul predicat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să faci diferență între predicat verbal și predicat nominal.
"a fi" poate fi și vb predicativ și verb copulativ.

Lovirea este interzisă (de către cineva)
În acest caz "este interzisă" este predicat verbal la diateza pasivă, fiindcă după acest verb, urmează un complement de agent (subiect logic). Observi acest lucru când verbul poate fi urmat de întrebarea "de către cine?"

Ex1. Lovirea este interzisă de regulament (de către cine? - de regulament)
de regulament= complement de agent sau subiect logic

OBS. Toate verbele la diateza pasivă sunt predicate verbale!

Ex2: Eu sunt lăudată (de către cine?) de părinți.
de părinți= complement de agent sau subiect logic→ sunt lăudată e predicat verbal la diateza pasivă și NU e predicat nominal.
Poți să faci această probă la toate verbele însoțite de verbul "a fi"

Alt exemplu:
Eu sunt elevă (acest verb nu poate fi urmat de întrebarea "de către cine?", astfel că vb "sunt elevă" e predicat nominal)
Eu sunt certată (verbul "sunt certată" poate fi urmat de întrebarea "de către cine?")
Eu sunt certată de părinți.
sunt certată= predicat verbal la diateza pasivă

Ai înțeles acum? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu "este"e predicatul verbal, ci"este interzisa". Fiind la diateza pasiva,"este"e verb auxiliar, nu copulativ, deci nu poate forma predicatul nominal, cum ar fi fost in cazul unei diateze active.