| Kassandra1408 a întrebat:

Lupta pentru eglitatea de gen este o problema de etica aplicata. De cine depinde solutionarea ei? Ce argumente imi puteti da?

1 răspuns:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Parerea mea e ca animalul trebuie conditionat de pedeapsa. De multe ori violenta domestica vine impreuna cu abuzul de alcool. In privinta asta deja s-au luat masuri, si tot nu e suficient. Sa nu uitam insa ca poate fi o sabie cu doua taisuri, cel putin in SUA unde legile au fost directionate puternic impotriva agresivitatii impotriva femeii, sistemul juridic a fost si o unealta de santaj sau abuzuri din partea unor femei. Fiecare actiune are o hiba de care se va gasi cineva dornic sa profite. Solutionarea depinde de evolutia in sine a societatii.