| AnielAn a întrebat:

M-am transferat la Filo si profesoara de latina mi-a cerut sa invat declinarea I si a II-a.La declinari stiu ca sunt terminatii. Mai e si alt ceva? Ca eu am vazut ca facem ceva gen tema prezentului sau tema perfectului si nu stiu la ce sunt exact imi puteti spune?

1 răspuns:
| Galea_Bianca_2000 a răspuns:

Pentru a incadra substantivul, de exemplu, intr o declinare, trebuie sa afli terminatia de la forma de genitiv singular.Cand se prezinta un substantiv, acesta apare cu cele doua forme ale lui de nominativ, respectiv genitiv singular. Terminatiile pentru declinari sunt:
Declinarea intai:baie
Declinarea a doua:i
Declinarea a treia:is
Declinarea a patra:us
Declinarea a cincea:ei
Sa luam, de exemplu, substantivul silva-silvae.Ca sa ii afli declinarea inlaturi terminatia "baie" de la forma a doua si apoi te uIti la froma substantivului din textul tau.Ma rog, in felul asta afli de fapt si cazul dar trebuie sa stii ca el este foarte important intr-un proces de traducere.
Asadar, daca in text ai silvam, recunoscand radicalul "silv" de la genitiv singular si terminatia "am" din tabelul cu declinarea intai iti poti da seama cu usurinta ca se incadreaza in cazul acuzativ singular, declinarea intai.Pe noi profesoara nu ne a pus sa invatam declinarile.Nu stiu la ce te referi tu prin aceasta invatare papagalicesca a declinarilor dar presupun ca v a pus sa memorati toate tabelele acelea.Noi trebuie sa retinem doar terminatiile (baie, i, is, us, ei).
Acele teme de perfect si prezent tin de verb care, la randul lui, se enunta cu patru forme.
Ex:dico-dicere-dixi-dictum
De la ele elimini, incepand cu a doua forma (dicere) terminatiile re, i, um.
Si iti ramane dico-dice-dix-dict.Cu dico, adica prima forma, n ai nicio treaba niciodata.Nu ti trebuie.Cel putin din cate stiu eu(eu sunt a 11-a). Dice este tema de prezent, cu ajutorul careia vei forma timpul prezent la modul indicativ.Cu terminatiile, bineinteles.Dix este tema de perfect iar dict este cea de supin.Prezentul se formeaza cu terminatiile o (sau m atunci cand tema de prezent se termina intr o vocala), s, t, mus,tis, nt.

Imperfectul se formeaza cu tema de prezent+ba+m,s,t,mus,tis,nt.

Perfetul se formeaza cu tema de perfect+i, isti, it, imus, istis, erunt si se traduce cu perfect compus. Dictimus=noi am spus

Cam atat. Sper ca intelegi ce am explicat.Mult succes!
P.S.:Sa stii ca latina nu i asa grea pe cat se spune.Dca inveti, normal, o sa intelegi si o sa ti se para chiar simpla.O zi buna sa ai!