| CelebruAnonimus a întrebat:

Mă gândesc să învăț de asistent medical, doar că am o problemă: nu prea suport să lucrez cu ace și cu sânge. Atunci când mi se ia sânge, de exemplu, întorc capul, nu îmi place să văd. Oare am vreo șansă în acest domeniu, se poate să mă obișnuiesc pe parcurs sau, mai bine nici să nu încerc? Mulțumesc.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci ti-ai gresit cariera, ca nu te angajeaza nimeni daca nu stii sa cureti o rana plina de sange si infectie, sa pansezi un bolnav, sa cureti la gura unul care vomita... fiindca facutul injectiilor este de fapt un lucru simplu si curat, fata de ce face un asistent medical.

| CelebruAnonimus explică (pentru Violleta2022):

Mă gândesc că, tocmai de aia și faci școală, ca să înveți și, deci, „ca să știi".

| Violleta2022 a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Nici nu ma stresez cu scrisul, limba romana o mai folosesc doar aici pe forum, ca-n rest engleza este limba de baza, vorbita peste tot in tara unde traiesc si locuiesc de 30 de ani.

| CelebruAnonimus explică (pentru Violleta2022):

Nu am folosit ghilimelele, ca să te corectez, ci ca să te citez. Cele bune!?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te obișnuiești pe parcurs dacă ești hotărât.

| carevaescu a răspuns:

Da, ai sansa. Te obișnuiești, cum s-au obișnuit majoritatea. Go for it!

| horroq a răspuns:

Este o teama pe care o poti depasi prin practica. Sunt unii asistenti/doctori care acum practica meseria desi initial le era frica de ace.

| GigelTheAlmighty a răspuns:

Uita-te la operații, filme horror. O sa te ajute sa te obișnuiești.